14520331_1205073192896158_8056306128462896507_n

Wszyscy faceci to dzieci, czyli kiedy uciekamy w regresję wieku?

Wszyscy faceci to dzieci, czyli kiedy uciekamy w regresję wieku?

Regresja to w psychologii mechanizm polegający na wejściu w rolę siebie z przeszłości, najczęściej z dzieciństwa lub okresu nastoletniego. Mechanizm ten najczęściej pojawia się jako reakcja na stres.

Kobietka i duży chłopiec
Kobieta prosi o coś mężczyznę i zmienia swoją intonację głosu na dziecinną, zbliżając stopy do siebie, splatając dłonie za plecami i sporadycznie utrzymując kontakt wzrokowy. Mężczyzna płacze i tuli się do piersi swojej żony. W obu przypadkach genezą takiego zachowania jest moment z dzieciństwa, a regres następuje dlatego, że ego podejmuje działanie w oparciu na tamtych, nieaktualnych już, zachowaniach.

Drugie dno
Gdy płacze małe dziecko, to najwłaściwsze jest przytulenie się do mamy, ale to samo zachowanie u dorosłego mężczyzny może być odsuwaniem się od cierpienia i uciekaniem. Gdy kobieta o coś prosi jak mała dziewczynka, wtedy ciągle hołduje poczuciu wstydu, które towarzyszy proszeniu i jest oparte na przekonaniu o tym, że jej się nie należy i że ona na to nie zasługuje. Uciekając w to zachowanie, dorosła już kobieta wzmacnia jedynie to przekonanie, zamiast nauczyć się prosić na podstawie czegoś innego — tego, że ma takie prawo. A z tym nie będzie już połączona fizjologia małej dziewczynki.

Związek opary na regresji
Gdy regres staje się mechanizmem w związku, wtedy druga strona też coś zyskuje, mając partnera udającego kogoś młodszego. To może być kontrola, poczucie bezpieczeństwa czy siły itd. — które jest o wiele łatwiej zyskać przy dziecku niż przy dorosłym. Tym sposobem każda kobieta, która mówi, że wszyscy faceci to dzieci, musi być sama dla nich matką. Bez matki nie ma bowiem dziecka.

Kiedy przestajesz komunikować się odpowiednio do swojego wieku?
W domu rodzinnym? Rozmawiając ze starszymi osobami? Znajdź powtarzalny wzorzec i przekonanie, z którego ten regres wynika.

Kiedy „kupujesz” regres drugiej strony?
Czy pociąga Cię to u partnera? Czy celowo projektujesz na nich bezsilność lub w inny sposób proponujesz wyjście w dzieciństwo? Zastanów się, co rzekomo zyskujesz, i zakwestionuj te przekonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *