12039122_979264088810404_3016273285489833638_o

7 cech ludzi sukcesu

7 cech ludzi sukcesu

Jak każda dyscyplina, tak i psychologia sukcesu bazuje na określonych fundamentach. Ten tzw. mindset, czyli podejście, to kamień węgielny całej dziedziny. Wielokrotnie sprawdzony i przebadany, dziś nie jest tajemnicą, przypadkowym zbiegiem okoliczności, talentem czy genetyką. Sukces jest modelem — można go powtarzać, można go duplikować, można go pomnażać i wiadomo, co należy robić, by go osiągnąć. Czym zatem charakteryzują się ludzie, którzy sukces osiągają, niezależnie od tego, czy są architektami, artystami, sprzedawcami, naukowcami, milionerami, czy szczęśliwymi rodzicami?

Pasja
Najważniejsza jest pasja. Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi, i poświęcenie temu swego życia. To indywidualna kreacja i stworzenie sobie zawodu — w przeciwieństwie do urzeczywistniania czyjegoś pomysłu na swoje życie.

Służenie innym
Po pasji następnym determinantem sukcesu okazuje się służenie innym. Ludzie sukcesu zastanawiają się, w jaki sposób mogą pomóc innym rozwiązać ich problemy. Nie dość, że daje to wielką motywację, to dodatkowo sprzyja finansom — wszyscy chętnie płacimy tym, którzy bardziej myślą o nas niż o sobie. Altruizm wpływa też pozytywnie na produkcję endorfin — hormonów szczęścia.

Długotrwała praca
Trzecim aspektem jest długotrwała praca — nie ma się co oszukiwać, sukces jest zarezerwowany dla pracusiów. Przykład: 60% światowych miliarderów pracuje ponad 60 godzin tygodniowo. To znacznie więcej niż 40 godzin tygodniowo! Jak mówił Arnold Schwarzenegger, jeśli śpisz więcej niż 6 godzin, to śpij szybciej!

Specjalizacja
Następną cechą ludzi sukcesu jest skupienie na jednej rzeczy — zamiast robić ich wiele, weź pod uwagę, że nie można być dobrym we wszystkim i że znacznie łatwiej jest zostać mistrzem w jednej dziedzinie. Nie trać zatem czasu na to, w czym nie możesz być absolutnie wyjątkowy.

Systematyczność
Kolejnymi cechami są powtarzanie i nawykowe działanie — by Twoje umiejętności nabrały cech mistrzowskich, musisz systematycznie je ćwiczyć. Umiejętności buduje się w sposób prosty (ale nie łatwy) — powtarza się jak najczęściej dane zachowanie aż do momentu, gdy zostanie ono zautomatyzowane. Wówczas podnosi się poprzeczkę i wymaga od siebie więcej, tym samym utrudniając sobie proces. To intensyfikowanie jest konieczne, by cały czas stymulować przyzwyczajający się do bodźca mózg. Robiąc to systematycznie, stajesz się wytrwały i wiesz, że do sukcesu wiedzie droga nie tylko kręta, ale też daleka. Wracając do zarabiania pieniędzy, przeciętny wiek brazylijskiego miliardera to 84 lata, a na Zachodzie mówi się o osiąganiu największego potencjału w życiu między 40 a 65 rokiem życia. Powoli więc, ale konsekwentnie.

Kreatywność
Ludzie sukcesu są też kreatywni — wymyślają nowe sposoby robienia tego samego i żyją w ramie feedbacku, czyli wyciągania wniosków z własnych błędów i ulepszania procesów, które już im wychodzą. Każdego wieczora zapytaj się, co możesz zrobić lepiej następnym razem i czego się dziś ważnego nauczyłeś, a zaczniesz ćwiczyć tę cechę ludzi sukcesu.

Samodoskonalenie
I pamiętaj też o konieczności samodoskonalenia — ci ludzie, którzy stawiają na bycie lepszym i rozwój umiejętności miękkich, są bardziej predysponowani do osiągania sukcesów.

4 opinii

  1. Przez rok zarówno przychody jak i zatrudnienie w jednej mojej firmie urosły o 200%. Biznes związany z nieruchomościami urósł oprawie 300%. Również blog o którym rok temu nie myślałem, może zarabiać, dziś przynosi całkiem fajne pieniądze. Powoli coraz bardziej wkręcam się w prowadzenie kanału na Youtube. Daje mi to naprawdę sporą satysfakcję.
    Wszystko to dzięki wytrwałości i działaniu. I to są wg mnie podstawowe cechy sukcesu.

    Odpowiedz

  2. Dariusz Wietrzykowski Kwiecień 5, 2019 at 3:52 pm

    Bardzo wartościowa wiedza i jeszcze dużo trzeba zastosować ? Małymi krokami każdego dnia wprowadzam 1 % by stać się lepszą wersją Samego Siebie ????

    Odpowiedz

  3. Bardzo dobry artykuł. Tylko już od dłuższego czasu zastanawiam się jak znaleźć pasję. Bo ja tego nie czuję. Są rzeczy które mnie interesują ale nie mam pasji. Czy jest to możliwe?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *