14572393_1198036286933182_3910353262404390888_n

14 rzeczy, które warto wiedzieć, wchodząc w długoterminowy związek

14 rzeczy, które warto wiedzieć, wchodząc w długoterminowy związek

Niemal każdy marzy o długim i szczęśliwym związku. Jednak nie każda z osób o tym marzących wie, że taka relacja wymaga lat pracy, wzajemnego docierania się i wielu mniejszych lub większych kryzysów. Gdy wchodzisz w nowy związek lub codziennie pracujesz nad Waszą relacją, pamiętaj:

Nie będzie tylko dobrze
Każde „żyli długo i szczęśliwie” ustępuje w pewnym momencie faktom. Natomiast każdy trudniejszy okres jest szansą na to, by Was wzmocnić.

Model Twoich rodziców się nie sprawdzi
Jeśli będziesz korzystać z modelu rodzinnego Twoich rodziców, szybko się zorientujesz, że Twój związek to zupełnie inna bajka. Szukaj rozwiązań i stwórz związek dopasowany do Ciebie.

Namiętność z czasem osłabnie
Pierwszy etap związku silnie bazuje na namiętności. Z czasem zdecydowanie bardziej zbliżać Was będą wspólne tematy, spędzony czas i wychowywanie dzieci. Seks w małżeństwie po jakimś czasie staje się nudny. Przyzwyczajenie, dziecko, absorbująca praca są częstymi powodami łóżkowej klęski, ale przede wszystkim chodzi o pasywność obojga partnerów. Tak jak pozostawiony sobie biznes zbankrutuje, tak samo niepodsycana seksualność w małżeństwie gaśnie.

Związek to praca
Aby utrzymać związek, trzeba ciągle nad nim pracować i poświęcać mu czas. Czasem nawet pięć minut intymnej rozmowy każdego wieczoru wystarcza, by naładować baterie miłości na cały dzień.

Będziecie się kłócić
Kłótnie wzmacniają lub rozbijają. Każde małżeństwo, które przeszło przez kryzysy, jest silniejsze. Demony schowane w piwnicy są jak kurz pod dywanem i wcześniej czy później dają o sobie znać. Para może się od siebie oddalać, na siłę próbować zbliżyć albo zacząć pracę nad sobą i pokonać problemy. To ostatnie jest jedynym wyjściem, jeśli chce się budować świadomą relację.

Nie można nikogo uszczęśliwić na siłę
Nie jesteś odpowiedzialny za szczęście partnera. Wspieraj partnera, ale pamiętaj, że nie musisz czuć się winny, gdy ma on problemy, które go przerastają. Bądź wsparciem, a nie dającym rady rodzicem.

Model społeczny nie działa
Model związku panujący w kulturze, w której się wychowałeś, nie musi być właściwy dla Ciebie.
Wspólnie stwórzcie model, w którym czujecie się dobrze.

Zdziwisz się, jak się zmieniliście
Wcześniej czy później pojawia się moment, gdy spojrzysz na partnera i nie będziesz wiedzieć, z jakiego względu jesteście razem. Przez całe życie będziecie się zmieniać. Staraj się dostrzegać zmiany w życiu Twojego partnera i uczestniczyć w nich.

W związku nie ma miejsca na telepatię
Jeśli precyzyjnie nie określisz, czego chcesz i dlaczego, to druga strona się nie domyśli. Brak świadomej komunikacji w związku prowadzi do konfliktów.

Wokół znajdą się pokusy
Inni ludzie też są pociągający – nie ma monopolu na podobanie się. To nic złego.

Pamiętaj o czasie wolnym
W każdym związku można zatracić siebie. Pilnuj swojego czasu wolnego i życia swoim życiem. Nie zbudujesz szczęśliwej relacji, jeżeli sam nie będziesz spełniał się na innych polach.

Chęć zmiany drugiej osoby jest frustrująca
Zawsze znajdą się cechy i zachowania, które nie będą Ci się podobać. Pracujcie nad tym, jeśli oboje chcecie to zmienić, a jednocześnie akceptuj drugą stronę taką, jaka jest.

Nikt nie jest idealny
Każdy ma swoje wady, które w związku szybko wychodzą na wierzch. Gdy przebywa się ze sobą 24 h na dobę, bajka szybko zamienia się w powieść. Całe szczęście, że zamiast iluzji księcia i księżniczki pojawia się rzeczywistość dwójki dojrzałych, kochających się osób.

Pomyślisz o separacji
Czasami będziesz chciał od kogoś odpocząć. Jest to normalne. Pamiętajcie, by czasami robić rzeczy oddzielnie, by znów za sobą zatęsknić. Zastanów się, czy Twoja umysłowa wycieczka w rozwód to nie chęć ucieczki od niewygodnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *