15965276_1350776321659177_111562098466413342_n

11 zasad, dzięki którym Wasz związek przetrwa rozłąkę

W Polsce i na świecie coraz więcej par decyduje się (lub z jakiejś przyczyny jest zmuszona) żyć w związku na odległość. Choć rozłąka w związku jest naturalną próbą dla zaufania, badania dowodzą, że może mieć ona również budujący wpływ na relację.

Naukowcy z City University of Hong Kong i Cornell University wykazali, że duży dystans fizyczny może nieść za sobą pozytywne następstwa. Sprzyja on regularnej i głębszej komunikacji oraz budowaniu silnych więzi międzyludzkich. Dzieje się tak, ponieważ partnerzy żyjący w związkach na odległość chętniej odkrywają się przed sobą w trakcie rozmów oraz mają tendencję do idealizowania obrazu drugiej osoby. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Queen’s University, które wykazały silną relację między długością rozłąki w związku a satysfakcją z komunikacji i bliskości między partnerami.

Oto 11 zasad, dzięki którym Wasz związek przetrwa rozłąkę:

Nie bądź uciążliwy
Unikaj zbyt dużej ilości komunikacji, która mogłaby być uciążliwa dla drugiej strony. Uważaj na zafiksowanie się na drugiej stronie. Rozłąka w związku wspiera indywidualny rozwój partnerów. Pozwól sobie i ukochanej osobie stać się silniejszym i bardziej pewnym siebie — sprzyja to zbudowaniu zdrowej współzależności w relacji.

Popatrz na to, jak na okazję
Masz więcej czasu dla siebie, nie musisz wracać na określoną godzinę do domu, możesz poświęcić się sportowi, książce itp.

Ustalcie zasady
Ustalcie jasne zasady, jakimi chcecie się kierować podczas Waszej rozłąki. Większość konfliktów w związkach wynika z braku precyzyjnej komunikacji.

Zaplanujcie rytuały
Może codzienna rozmowa wideo? Codzienne zdjęcia wysyłane na telefon? Bądź obecny w życiu partnera mimo odległości.

Flirtujcie na odległość
Fizyczna rozłąka może rozwinąć romantyzm w związku. Pary żyjące w związkach na odległość mają większą tendencję do otwartego rozmawiania o seksie, co wspiera intymność w związku.

Róbcie rzeczy wspólnie
Możecie np. oglądać ten sam film na odległość. Twórzcie wirtualne randki.

Miejcie wspólne cele na przyszłość
Wówczas trudniejszy okres będzie prostszy do przejścia.

Bądźcie szczerzy wobec siebie
Związek na odległość to próba zaufania. Będąc daleko, nie masz sposobu, aby sprawdzić, co druga osoba robi i z kim się w danej chwili spotyka. Dlatego tak ważna jest szczerość w kontekście wątpliwości i nieufności, jakie mogą pojawić się na pewnych etapach.

Poznajcie swoje plany dnia
Będziecie wiedzieć kiedy do siebie dzwonić tak, aby Wasze rozmowy nie były dla żadnej ze stron uciążliwe. Rozmowa na temat wydarzeń dnia codziennego cementuje związek.

Prezenty
Daj drugiej stronie jakiś przedmiot, dzięki któremu będzie sobie o Tobie przypominać. Możesz również postawić na miły gest, jakim jest wysłanie niezapowiedzianego prezentu.

Komunikujcie się nie tylko tekstowo
Korzystajcie z komunikatorów online jak WhatsApp czy Skype do wymiany informacji w inny sposób niż tylko za pomocą tekstu.

Każdy związek wymaga nieustannej pracy. Związki na odległość potrzebują po prostu innych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *