11700515_856792491057565_1519360833311054525_o

6 rzeczy, które warto robić występując w telewizji

W Polsce systematycznie, a zagranicą często, trafiam do telewizji. Tych występów w życiu miałem setki jeśli nie więcej, więc znając zasady dokonuję zmian pod lokalnego odbiorcę. Pomyślałem, że może to być dla Was ciekawa lekcja, jak przygotowywać się do występów telewizyjnych. I nie tylko – tak samo występów przed inną publiką czy ważnych rozmów.

1. Mieć wiedzę ekspercką w temacie

Albo jesteś ekspertem albo celebrytą, czyli ekspertem od siebie samego. Ekspert jest znany z tego, co umie, bo stoi za nim wiedza. Celebryta jest znany z tego, że jest znany. Najlepsza mikstura to taka, w której człowiek łączy ze sobą te dwa światy, bo wtedy profesjonalizm przenika się z relacyjnością. Sam profesjonalizm jest suchy, sama relacyjność nie ma wartości dla widza. Zawsze więc, gdy mnie zapraszają, przygotowuję się solidnie do spotkania. W 90% przypadków i tak rozmowa spontanicznie zejdzie na inne tematy, ale i tak musisz wiedzieć, na czym będziesz bazował. W Polsce szczególne znaczenie ma wiedza poparta badaniami i statystykami, które są mniej istotne w prezentacji w krajach latynoskich.

2. Być ciekawą osobowością

Jeśli tylko prezentujesz wiedzę bez emocji i ciekawego przekazu, to pewnie nie zaproszą Cię po raz kolejny. Dlatego wrzucenie żartu, odpowiedni do przekazu język ciała, historia osobista, uśmiech są kluczowe w kontekście budowy takiego przekazu, by chcieć być oglądanym. Wtedy widzowie oglądają, co oznacza słupki w górę, co oznacza pieniądze dla stacji, co oznacza że zaproszą Cię po raz kolejny.

3. Identyfikować widza ze swoim występem

Jeśli chcesz by widzowie się z Tobą zidentyfikowali, musisz mówić ich językiem o rozwiązaniach pod ich problemy. Przykładowo, nie wszyscy zidentyfikują się z tym tekstem w kontekście występów w telewizji – bo rzadko występuje w tamtym miejscu – ale już napisanie, że zastosowanie tych technik jest identyczne w przypadku każdej prezentacji i sprzedaży, a nawet chodzenia na randkę, spowoduje rozszerzenie zakresu ilościowego zainteresowanych.

4. Dostosować się do kultury

Występowałem w telewizjach w Polsce, w Kolumbii, w Meksyku, w Ekwadorze, w Brazylii i każda z tych kultur jest inna i ma innego widza. Teraz mam za sobą serię – co przedstawiają zdjęcia – występów w kanałach brazylijskich, więc mówię do Brazylijczyków ich językiem. Chwalenie narodu, odwoływanie się do jego dobrych stron, zwracanie uwagi na lokalne problemy i sposoby ich rozwiązania w konstruktywny sposób to właśnie metody pokazania się w skuteczny sposób. I działa – prowadzącym się podoba do tego stopnia, że zapraszają mnie na kolejne występy. Wkrótce puszczę Wam filmy z tłumaczeniem z występów w Brazylii, byście mogli to obejrzeć.

5. Utrzymywać dobrą relację z prowadzącym

Widzowie oceniają gościa po reakcjach prowadzącego. Jeśli w odpowiedni sposób się z nim komunikujesz – jesteś życzliwy, odpowiadasz na pytania, pomagasz mu w prowadzeniu programu, realizujesz jego potrzeby – to on Cię lubi, w efekcie też widzowie. Tak samo rób, jeśli są inni goście.

6. Lubić dreszczyk emocji

Jeśli występujesz na żywo to pamiętaj, saper myli się tylko raz:-) Musisz lubić dreszczyk emocji, bo będąc na żywo nie ma możliwości powtórki. Kilka dni temu występowałem z reporterką brazylijskiego kanału informacyjnego nad morzem, gdzie robiła ze mną wywiad. Kilka minut wcześniej wpadł na plan mały pies. O mało nie padliśmy potem ze śmiechu, wyobrażając sobie jakby na żywo złapał nogę prowadzącej i możecie sobie wyobrazić, co dalej, haha:-) To byłby viral na cały świat!

Warto też lubić telewizję. Ja uwielbiam, bo mogę dotrzeć do milionów osób. I dlatego chodzę tam coraz więcej, mam nadzieję że za jakiś czas będę miał swój własny tam program, by móc Was uczyć w jeszcze efektywniejszy sposób.

Pozdrawiam z Brazylii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *