10 rzeczy, które zrozumiesz na temat Polski, gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą

1. Zrozumiesz, że możesz mówić o tym, co robisz, bez wstydu i lęku przed oceną

Na tym filmie widzicie ludzi, którzy się przedstawiają na moim kursie w południowej Brazylii. Nie chodzi o to, co mówią, ale o to, jak reagują na nich inni. Jeden mówi, że jest ze sprzedaży bezpośredniej i inni się ciszą. Następny robi marketing sieciowy i mu przyklasną. Jakaś kobieta zajmuje się domem i z dumą o tym opowiada. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą, przestaniesz się wstydzić że nie masz wyższego wykształcenia, bo to wcale nie znaczy gorszość. Że zajmujesz się PR-em, bo nie jesteś manipulatorem. Że jak jesteś sprzedawcą, bo wcale nie wkręcasz ludzi. Zobaczysz, że to kim jesteś, jest ok i możesz spokojnie się realizować, będąc szczęśliwym. Przestaniesz się bać oceny, że jesteś głupi, zły, manipulacyjny. Zobaczysz, że można ufać w dobre intencje ludzi. Po prostu zrozumiesz, że wszystko jest z Tobą ok.

2. Zrozumiesz, że żyjesz w bezpiecznym kraju

Jestem w Brazylii i wiem, że mogę być porwany. Że w Meksyku jest najwięcej zabójstw na świecie. Że w Indiach jest taki patriarchat i pęd owiec, że gwałt zbiorowy zdarza się częściej, niż gdzie indziej. Że mogę chodzić po ulicy Los Angeles i ze względu na trzęsienie ziemi nagle zginąć. Że pływając w Australii może mnie ugryźć rekin albo będąc w ogrodzie zabić pająk. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą to zobaczysz, jak bardzo bezpieczny jest to kraj.

3. Wzrośnie Ci poczucie własnej wartości

Zobaczysz, że jak zarabiasz dużo pieniędzy, to nie dlatego, że kogoś okradłeś. Że jak wystąpiłeś w telewizji to nie dlatego, że kogoś przekupiłeś. Że jak dostałeś pracę to nie dlatego, że „ktoś to załatwił po znajomości” i to jest złe, ale że networking jest zdrowym wyborem. Zostaniesz doceniony za umiejętności, które posiadasz i jeśli jesteś inteligentniejszy od pozostałych i wytrwale pracujesz, wdrapiesz się na górę drabiny. W Polsce, jeśli się wychylisz, będziesz ściągany w dół, bo Polak wyparł swoją dumę i udało się go przekonać 200 latami zaborów, wojen i komunizmu, że przeciętność jest dobra. Polak Ci powie, że samochwała w kącie stała. Że łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. Będziesz ściągany w dół aż uwierzysz, że jesteś mały, zwykły, do niczego, a bycie zwykłym jest dobre i nie wolno się wychylać. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą zrozumiesz, że bycie wyjątkowym jest normalne, jest dobre, że zarabianie dużych pieniędzy jest ok i że własnym talentem i pracą jesteś w stanie być najlepszy.

4. Zrozumiesz, że jak łatwo jest osiągać sukces

Zobaczysz, jak świetnie potrafisz się odnaleźć i zaadoptować. Zobaczysz, jak szybko nauczysz się operować w nowym miejscu. Zobaczysz, jak kreatywną nacją jesteśmy. Że jesteś świetnie wykształcony i masz wiedzę o świecie, której nie mają inni. Że masz wszelkie podstawy i nic Ci nie brakuje, byś był świetny w tym co robisz. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą staniesz się wdzięczny Polsce, że dała Ci kreatywność, odwagę, pracowitość, upór i elastyczność.

5. Przestaniesz idealizować Zachód i dewaluować Wschód

Zobaczysz zarozumialstwo Anglików, nacjonalizm Duńczyków, sztywność Niemców, oportunizm Brazylijczyków, zniewolenie emocjonalne Japończyków, ignorancję Amerykanów, brak odpowiedzialności Meksykanów. Docenisz bezpośredniość Rosjan, ciepło Ukraińców, luz Czechów, życzliwość Arabów. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą dotrze do Ciebie, że każda kultura ma plusy i minusy i nie ma znaczenia gdzie mieszkasz, o wiele ważniejsze jest jaką masz misję i po co wybierasz daną kulturę do życia. Nie wszędzie będziesz mógł i chciał się realizować.

6. Zrozumiesz, że największym wrogiem Polaka jest on sam

Zobaczysz, jak Polacy niszczą się za życia i idealizują po śmierci. Że bardziej ufają handlarzowi z Niemiec, który ich naiwność wykorzystuje, niż uczciwemu handlarzowi znad Wisły. Że nie umieją ze sobą rozmawiać i słuchać, tylko niszczą, jak ktoś ma inne zdanie. Że nie rozumieją, że niezgadzanie się może być twórcze. Że mają ogromne kompleksy – ludzie znają angielski i wstydzą się coś powiedzieć, bo mogą popełnić błąd, że udają zagranicą, że nie znają innych Polaków. Że nie potrafią bez wstydu mówić o swoich zaletach, a z porażek i błędów robią dramaty jakby był koniec świata. Że się czepiają o najmniejsze pierdoły. Że się kłócą więcej niż zgadzają i że są podejrzliwi jakby każdy chciał ich na każdym kroku wykorzystać. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą zobaczysz ogromny potencjał który ma Polska, która dostała w prezencie mentalność Polaka, tak jakby Bóg zrobił paradoksalny żart i dał piękny kraj ludziom, którzy nie potrafią z tego korzystać. Zobaczysz, że nie ma większego hejtu niż w Polsce i że to, co jest negatywnymi cechami Polaków, nie jest normalne.

7. Zrozumiesz, że kraj jest źle zarządzany

Zobaczysz, że rządy w niektórych krajach są przyjazne obywatelowi i mu służą i ufają. Że rozumieją, że przedsiębiorców się wspiera, a nie w nich uderza. Że można być politykiem, który na serio wierzy w to, że zmienia swój kraj. Ale też będziesz wiedział, że ci politycy są dokładnie tacy, jak większość obywateli, którymi zarządzają – a skoro w Sejmie jest reprezentacja przeciętnych Polaków, to przecież mamy tam tych, co są tacy jak większość z nas. Przecież większość starszych ludzi naprawdę jest przeciwko in vitro, bo nie zna innego modelu świata niż archaiczne wydanie katolicyzmu. Przecież większość Polaków to pieniacze, którzy nie umieją się komunikować. Przecież większość Polaków kombinuje, więc polityk robi to samo. 80% pracowników wg badań Euler Hermes okrada swoich pracodawców – więc jakim cudem polityk ma nie okradać kraju? Jeśli dodamy do tego niskie poczucie własnej wartości i przekonanie, że to co z Zachodu jest lepsze, to oczywiste że się sprzedaje Polskę zagranicznym koncernom, robiąc z niej tanią siłę roboczą. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą zobaczysz, jak wiele można zmienić w kontekście rządzących i także to, że nie da się tego zrobić zmiany społeczeństwa.

8. Zrozumiesz, że jesteś kreatorem swego życia

Bo przestaniesz słuchać zewsząd, że to zły rząd, zła pogoda, brak szczęścia czy pieniędzy. Będziesz wiedział, że mimo przeszkód biurokratycznych można sobie radzić. Że pogoda nie ma nic wspólnego z Twoim samopoczuciem. Że to Ty robisz szczęście, a nie ono Ci się przydarza. Że pieniądze można zarobić gdy ma się pomysł i dostosowuje do potrzeb rynkowych. Zobaczysz to dopiero, gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą, bo dojrzysz że wszyscy ludzie mają dokładnie takie same wymówki by czegoś nie robić. I zobaczysz, że model odpowiedzialnego, inteligentnego i wytrwałego człowieka nie ma nic wspólnego z kulturą, w której się urodzisz. Sukces jest uniwersalny i nie ma znaczenia, w której kulturze. Narzekający Amerykanin też będzie przegranym.

9. Zrozumiesz, że Polskę można tworzyć

Zobaczysz, jak bardzo wdzięczni są ludzie, którym pomagasz. Że są ludzie gotowi do zmiany i że „pospolite ruszenie” jest wciąż aktualne. Że kochają, przez ból i łzy, swoją ojczyznę i że gdzieś, głęboko pod spodem, schowali patriotyzm i on cały czas jest żywy. Zobaczysz, że jest w nich miłość, poświęcenie, gotowość do podjęcia działania. Zobaczysz piękną nację, wspaniałych potomków Wielkich Polaków: Sobieskiego, Jagiellonów, Curie – Skłodowskiej, Szopena. Zrozumiesz, że Polaka nie da się zabić – on, niezależnie od sytuacji, będzie wierzył, że Polska jeszcze nie zginęła. Wtedy dasz sobie zadanie, żmudne, naiwne, może niemożliwe do zrealizowania, zmiany Twego kraju. Gdy zaczniesz przebywać dużo czasu zagranicą, zaczniesz wpływać świadomie na rozwój Polski. Zobaczysz, że Polska jest piękną, bogatą kulturą – ma niepowtarzalną kuchnię, świetne alkohole, cudowne miasta i krajobrazy, góry, rzeki, doliny i wyżyny. Własny język, który zostawia w tyle większość pozostałych na świecie. Pracowitych ludzi. Pokochasz swój kraj, bo zobaczysz jego zalety.

10. Będziesz tęsknił

I choćbyś nie wiadomo jak się odciął, miał żal, złość, niechęć, to i tak będziesz tęsknił. Przyjedziesz nad Wisłę, znowu będziesz narzekał i już na lotnisku zobaczysz większość smutasów. Ale coś Cię będzie ciągnęło z powrotem.

Nie wiem, co.

Nie, jednak wiem. To jest Miłość.

Jedna opinia

  1. Mieszkam od 3 lat w Holandii i mogę się podpisać obiema rękoma pod tym, co Pan napisał. ,,Cudze chwalicie swego nie znacie” – to o nas, o Polakach.

    W Holandii nie ma tylu pięknych miejsc, ile w Polsce. Umiemy się lepiej bawić od przeciętnego Holendra, mamy inteligentniejsze żarty i jesteśmy bardziej zmotywowani w pracy. Kobiety są piękne i inteligentne, mężczyźni przedsiębiorczy i nie czekają, aż kobieta zaproponuje i kupi im piwo (tak, to w Holandii norma).

    Nie jesteśmy też tolerancyjni na pokaz, jeśli coś nam nie odpowiada, to o tym potrafimy głośno powiedzieć – lubimy być sobą. Nawet jeśli musimy być sobą daleko od domu. Wtedy nawet bardziej chcemy pochwalić się tym Światu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *