12973109_992350130835133_9128250030769334692_o

36 rzeczy, które zrozumiałem w swoim życiu

36 rzeczy, które zrozumiałem w swoim życiu

Dziś druga część moich najważniejszych wniosków życiowych, którymi chcę się z Wami podzielić. Zapraszam do lektury!

19 Wszystko jest ze mną ok
Kiedyś się martwiłem, że jestem za gruby albo zbyt wygadany, że nos nie taki jak trzeba albo że za mało sukcesów… Dziś wiem, że to było porównywanie się do innych, zamiast wyznaczania sobie celów i patrzenia na to, czy jestem lepszy niż byłem wczoraj. Częściej więc patrzę na to, kim mogę się stać w przyszłości, a rzadziej na to, jacy są inni.

20 Jestem obywatelem świata
Bycie jedynie Niemcem, Polakiem, Meksykaninem czy Chińczykiem jest niewystarczające, bo każdy z tych modeli kulturowych oferuje tylko jeden sposób patrzenia na rzeczywistość. Traktowanie kultur jako zestawu strategii poznawczych daje możliwość tworzenia siebie jako obywatela świata, który ma nieporównywalnie większe możliwości.

21 Najważniejszą inwestycją są własne umiejętności
Pamiętam, że przez całe życie inwestowałem pieniądze w swoje umiejętności – jeździłem na szkolenia, płaciłem trenerom i konsultantom za naukę modeli, kupowałem materiały do nauki. Dzięki tym umiejętnościom jest się niezależnym, bo to one generują pieniądze i wyniki. Jak umiesz sprzedawać i przekonywać, znasz języki, generujesz wartościowe produkty, to zawsze sobie poradzisz.

22 To kwestia wyboru
Wstaję rano i idę biegać albo dłużej śpię. Przepraszam żonę i jestem szczęśliwy albo czekam z fochem, aż ona to zrobi. Skupiam się na tym, jak być samemu lepszym albo patrzę z zazdrością na to, co robią inni. To jest bardzo prosty model – wybór, którego dokonuje się w każdej chwili.

23 Poświęcać się wizji
Moja wartość jest liczona w tym, jak dzięki mnie świat staje się lepszym miejscem. Do tego potrzebna jest wizja, czyli wyobrażenie o idealnym świecie, który chce się po sobie zostawić. Ja poświęcam moje życie temu, by budować i dawać światu modele z zakresu psychologii interdyscyplinarnej (edukacji miękkiej). Sens życia się buduje.

24 Ludzie cierpią, bo są nieświadomi
Rodzic nie umie inaczej niż krzykiem motywować dziecka. Mężczyzna nie umie inaczej niż przez kobiety definiować swego poczucia wartości. Kobieta nie wie, że to jak myśli jest bardziej wartościowe niż to, jak wygląda. Krzywdzimy się, bo nie umiemy inaczej. Ale gdy się nauczymy, to działamy lepiej – skuteczniej się przekonujemy i szybciej zmieniamy.

25 Otaczać się mądrymi ludźmi
Jeśli chcesz urosnąć intelektualnie, emocjonalnie, duchowo, finansowo, relacyjnie, to musisz wybrać sobie kogoś, kto jest od Ciebie w danym zakresie lepszy. Jesteś sumą 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu – wybieraj je więc mądrze.

26 Ludzie się łatwo zmieniają
Jeśli da im się odpowiednie narzędzia, pole do popisu, nie atakuje ich w żaden sposób i pokaże się im właściwą ścieżkę. Przez te kilkanaście lat towarzyszyłem w zmianach tym, co w jednej chwili rzucali życiowe nałogi, odważali się na decyzje przed którymi od zawsze uciekali, wpadali na pomysły, które mogą zmienić świat.

27 Bez balansu się nie da
Nie da się oddzielić pracy od życia rodzinnego, emocji od umysłu, męskości od kobiecości, młodości od starości. Wszystko jest ze sobą połączone i albo masz równowagę albo cierpisz.

28 Wychowanie i kultura są decydujące
99% problemów jednostkowych bierze się z wychowania rodzinnego i kulturowego. Tak jak córka nie wie, że nie może wydorośleć, bo jest częścią struktury klanowej w rodzinie, tak Jan Kowalski nie rozumie, że zacietrzewia się i narzeka, bo nauczył się tego w swojej kulturze. Chwila, w której zrozumiałem, że nie jestem wzorcami rodzinno-kulturowymi i mogę się tworzyć otworzyła mnie na uniwersalny model samorealizacji – bycia kowalem swego losu.

29 Nie chodzi o mnie
Bym miał rację, ale o to, żeby podjąć z żoną dobrą dla naszej córki decyzję. Bym był swoim wizerunkiem, ale używał adekwatnego modelu komunikacji dla mego targetu, który pomaga mi w dotarciu do niego ze swoją wiedzą. Bym jedynie wystąpił w telewizji w Kolumbii, ale by 8 milionów ludzi to oglądających dowiedziało się, że los Polacos są personas fantasticas. Dlatego moje „mnie” jest dla mnie narzędziem, a jeśli nie, zgubię się w swoim ego.

30 Masz w życiu to, po co sięgniesz
Nie co Ci się trafi, co Cię samo spotka, czy jaką masz karmę. Masz dokładnie to, po co sięgasz i dlatego warto jest sięgać wysoko. Gdzieś teraz jakaś samotna kobieta narzeka, że żaden facet do niej nie podchodzi, zamiast ładnie się ubrać, podejść do wybranka i go samodzielnie do siebie przekonać.

31 Super jest się starzeć
Bo problemy, które kiedyś były kłopotem dziś śmieszą. Bo nie chce mi się kłócić, więc tego nie robię. Bo mogę mieć gdzieś to, że ktoś się dąsa. Bo rozumiem znacznie więcej. Bo zarabiam więcej. Bo szybciej rozwiązuję problemy. Bo ludzie w zarządach i mający wpływ są coraz częściej w moim wieku.

32 Podróże są najlepszą formą uczenia się życia
Zwiedziwszy ponad 120 krajów z plecakiem i często 10 dolarami na dzień, po strzelaniu z kałacha w Pakistanie, uciekaniu z Haiti, porwaniu w Brazylii, podróży na stopa z premierem Jordanii, poderwaniu żony w Meksyku, tańczeniu obok króla w Swazilandzie, uczeniu się organizacji od Niemców na studiach, dumy od Anglików, kreatywności od Polaków, ciepła od Ekwadorczyków wiem, jak wiele zawdzięczam różnorodności i jak bardzo ukształtowało mnie to, co przeżyłem w podróżach.

33 Zawsze się da
Do końca życia miałem brać tabletki na nadciśnienie, bo tak twierdził jakiś lekarz. Miałem nie mieć umysłu matematycznego, bo tak uważał jakiś nauczyciel. Podobno nie można było rozwiązywać problemów ludzi w kilka minut, bo tak mówił terapeuta. Bo badania, bo autorytety, bo zasady, bo whatever innego. Gdybym kiedykolwiek uwierzył, że się nie da, nie podjąłbym kroków do znalezienia się tu, gdzie jestem. Jeśli świat czegoś jeszcze nie umie, to Ty musisz być pierwszym, który to zrobi. Pionierom jest najtrudniej, ale to ich pamięta historia.

34 Wciąż trzeba się uczyć
Teorie się zmieniają, techniki pracy ulepszają, nowe prawdy powstają. Albo się zmieniasz albo za chwilę wypadasz z rynku, związku, pracy. Nauczyłem się, że należy być uczniem przez całe życie.

35 Nie warto
Nie warto się martwić, bo i tak nie stanie się nic albo też się stanie i nic i tak się nie stanie. Nie warto się denerwować, bo i tak minie. Nie warto się przejmować innymi, bo się z nimi nie ma w ogóle do czynienia. Nie warto żałować, bo każde doświadczenie ma wartość.

36 Niektórzy się nie zmieniają
Więc się ich kocha, jakimi są, zamiast frustrować się i mieć pretensje, że nie pasują do naszego wyidealizowanego obrazu na ich temat. To też jest uniwersalny model dotyczący ludzkiego życia. Daj więc spokój swoim rodzicom – prawdopodobnie się nie zmienią. Ale za to Ty zmienisz się możesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *