13417594_1035749413161871_981250416158623767_n

3 techniki przekonywania

Zwolnienie z konsekwencji, osobista prośba i określanie celów – 3 techniki przekonywania

Szkolenie online już za nami. Dziękuje, że tak licznie wzięliście w nim udział! Dla wszystkich osób, które nie mogły zobaczyć szkolenia lub chciałyby utrwalić zdobytą w jego trakcie wiedzę, postanowiłem przypomnieć 3 zaprezentowane tam techniki.

Zwolnienie z konsekwencji
Nie lubimy się mylić i nieprzychylnie podchodzimy do osób, które wytykają nam błędy. Osoba, którą chcesz przekonać do zmiany danego myślenia, również nie poczuje się dobrze, gdy jednoznacznie sklasyfikujesz jej przekonanie jako błędne, a swoje narzucisz jako to, które powinna żywić. Technika zwolnienia z konsekwencji polega na tym, aby zamiast negować poglądy osoby, którą chcemy przekonać do zmiany myślenia, zwolnić ją z jej wewnętrznych konsekwencji związanych z popełnieniem błędu. Zacznij od pokazania drugiej osobie jej obecnego sposobu myślenia. Wyjaśnij, że ten sposób był kiedyś słuszny. Następnie wskaż, że teraz czasy, sytuacja lub wymagania uległy zmianie, więc potrzebna jest również zmiana jej sposobu percepcji. Ostatecznie zaproponuj jej adekwatny do aktualnej sytuacji model myślenia. Technikę zwolnienia z konsekwencji możesz stosować np. do przekonywania swoich rodziców.

Osobista prośba
Technika osobistej prośby dobrze sprawdza się w relacji z partnerem. Technika polega na dzieleniu się własnymi uczuciami w połączeniu z osobistą prośbą. To, czy Twoja motywacja w tym przypadku jest pozytywna, czy negatywna, nie ma żadnego znaczenia. Pamiętaj jednak, że komunikat o tym, co w danej chwili czujesz, musi być autentyczny i szczery. Dzięki temu oboje uczciwie podejdziecie do sprawy. Ta technika nie prowadzi do konfliktów, a wręcz pomaga je rozwiązywać. Jedna ze stron zazwyczaj decyduje się na spełnienie prośby partnera, ponieważ wie, że stoi za nią jego szczera intencja.

Technika określania celów
Powodem, dla którego jedynie 8% noworocznych postanowień jest finalnie realizowana, jest brak określania mierzalnych celów, do których chcemy dążyć. Aby zatem przekonać samego siebie do realizacji własnych planów, wykorzystaj technikę określania celów. Zdefiniuj cel, czyli co dokładnie chcesz osiągnąć. Następnie wyznacz termin jego realizacji. Pamiętaj, aby wyznaczane przez Ciebie cele były możliwe do realizacji, a termin ich osiągnięcia realny. Nie schudniesz 10 kg w tydzień, ale już w kilka miesięcy możesz to osiągnąć. Określ, w jaki sposób będziesz mierzył rezultaty i wyznacz konkretne czynności, jakie będziesz wykonywał, aby dany cel osiągnąć. Takim miernikiem rezultatów w odchudzaniu może być waga, a czynnościami – określona dieta i regularne ćwiczenia. Zastanów się, jak realizacja celu wpłynie na inne obszary Twojego życia, np. pracę, czas dla siebie, partnera, społeczności, w których żyjesz. Uprzedź znajomych i rodzinę, że zamierzasz przejść na dietę, aby najbliżsi nieświadomie nie sabotowali Twoich planów. Wyznacz etapy osiągania celu, abyś był świadom swoich rezultatów. Na koniec określ, jaki jest pierwszy krok i kiedy go zrealizujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *