young beautiful mother teaches daughter prepare dough in the kitchen

Dlaczego warto mądrze przekonywać dzieci?

Dlaczego warto mądrze przekonywać dzieci?

Kochamy nasze dzieci. Chcemy dla nich jak najlepiej i wychodzimy z siebie, by były dobrze wychowane, uczyły się i miały wszystko zapewnione. Nasze intencje są dobre, ale sposób na dotarcie do naszych pociech wymaga niekiedy natychmiastowych i poważnych zmian.

Aż 60% polskich rodziców uważa, że dawanie klapsów jest odpowiednią metodą wychowawczą, i nie zdają sobie sprawy, że stosując taką formę przemocy, doprowadzają do potwierdzonych naukowo negatywnych zmian w mózgu (systematyczne lanie hamuje rozwój neuronalny, zwiększa ryzyko depresji i zachowań agresywnych). Wielu rodziców, gdy nie wie, co zrobić, krzyczy lub straszy negatywnymi konsekwencjami. Nie znając alternatywnych form przekonywania, wciąż niestety wierzą w edukacyjny wymiar kary i zamiast wytłumaczyć oraz udzielić feedbacku, dają szlaban albo, co gorsza, dewaluują drugiego rodzica („Zobaczysz, powiem ojcu i będziesz miał”, co stawia ojca w negatywnym świetle i wzbudza w dziecku obawy przed nim). Ponieważ rodzicie nie mieli przedmiotu „przekonywanie” w szkole, powtarzają wzorce z przeszłości, z żalem dostrzegając w sobie zachowania własnych rodziców.

Na szczęście świadome rodzicielstwo rozwija się w błyskawicznym tempie i coraz więcej osób chce uczyć się fachowej komunikacji, co pokazały także nasze ogólnopolskie badania, przeprowadzone na ponad 10 tysiącach osób w kwietniu tego roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *