14900561_1228062557263888_7983425315185354070_n

Zrób dziś coś nowego!

Zrób dziś coś nowego!

Robiąc nowe rzeczy, rozwijasz swój mózg – nowe doświadczenia oznaczają powstawanie nowych neuronów. Będziesz inteligentniejszy i unikniesz pułapki powtarzania tego samego.

Umysł poszukuje wzorców. To dlatego wyraz „curva” czytany teraz przez Ciebie nie wskaże na hiszpański „zakręt”, ale skojarzy to z polskim przekleństwem (mimo innej pisowni). Te wzorce z czasem zamieniają się w nawyki, przez które stajemy się reagującymi z automatu robotami. Jest ekonomicznie – nie trzeba myśleć – ale wciąż tak samo. Zamiast rosnąć, stajemy się powtarzalni, czasem do znudzenia. Chodzimy do tych samych restauracji, jedząc to samo jedzenie. Rozmawiamy z tymi samymi ludźmi w ten sam, znany nam sposób. Po jakimś czasie przestajemy zaskakiwać i siebie, i partnera. Nawet jak jesteśmy w czymś dobrzy, stajemy się nudni i przewidywalni. Gnuśniejemy, za poczucie bezpieczeństwa sprzedając fascynację nieznanym.

A z nieznanym zawsze jest związane ryzyko. Tracisz poczucie bezpieczeństwa, ale zyskujesz coś znacznie istotniejszego. To fascynacja i inteligencja. Mózg, nie mając punktu odniesienia, musi zbudować nowy wzorzec. Ten nowy wzorzec stanie się potem punktem odniesienia dla wszystkich podobnych przypadków z tej samej kategorii. Wzbogaci Cię całościowo, bo nieświadomie mózg połączy go z innymi wzorcami myślenia. To dlatego, gdy ktoś nauczy się jeździć na motocyklu, ulepszy swoją jazdę autem. Albo ucząc się nowego języka, wzmocni ten, który poznał wcześniej. Nowe doświadczenia łączą się ze starymi, a Ty stajesz się inteligentniejszy i masz więcej wyborów.

Każdego dnia zrób coś nowego. Pobiegnij inną trasą niż zwykle. Zjedz coś nowego. Zagadaj do osoby, której nie znasz. Wejdź na nową stronę w internecie, której nigdy nie czytałeś. W ciągu roku odwiedź przynajmniej kilka nowych krajów. To wszystko prowadzi do inteligencji holistycznej, erudycji. Zamiast być specjalistą obkutym z jednej dziedziny, stajesz się kimś, kto wie wiele o życiu. Zna jego różne twarze. Może się wypowiedzieć z grubsza na większość tematów. Ma orientację, elastyczność, tolerancję i ciekawość. I czasem skrzywioną minę.

Co nowego dziś zrobisz?

Umieszczam ten post rano, rzucając Ci wyzwanie: zrób dziś coś nowego. To może być zarówno zjedzenie czegoś nowego, jak i kupienie magazynu, którego nigdy wcześniej nie czytałeś. Nie chodzi o to, by Ci się podobało lub nie – ale o to, byś poznał choć trochę świata, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia. I koniecznie opisz wrażenia tutaj, inspirując nas wszystkich do próbowania nowych rzeczy.

Miłego odkrywania nowych przejawów życia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *