11

Przestań żyć pomysłami innych na Twoje życie

Matka mówi, że dobrze być lekarzem, nauczyciel stwierdził, że jesteś urodzonym prawnikiem, a w nowym magazynie opublikowano ranking najlepiej płatnych zawodów? Wygląda na to, że wielu wujków „dobra rada” ma pomysł na to, co powinieneś rzekomo zrobić. Ale żaden z nich nie podejmie się realizacji tych pomysłów, a zawód przeżyjesz Ty. Nikt nie jest bardziej kompetentny od Ciebie w decydowaniu, jak masz żyć.

Nie musisz być czyimś pomysłem na siebie, możesz być kowalem własnego losu. Nie musisz żyć w społecznej kategorii, możesz odkryć własną indywidualność. A do tego musisz ją także samodzielnie zbudować. Aby stworzyć takiego siebie, który zacznie sobie radzić zarówno z jasną stroną sukcesu, jak i z jego cieniami, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Te elementy zestawione ze sobą stanowią matrycę, zgodnie z którą możesz stworzyć osobowość, która jest Ci potrzebna do osiągnięcia Twojego osobistego sukcesu i w konsekwencji do bycia szczęśliwym.
Wyobraź sobie zatem siebie za kilka lat. Osiągnąłeś sukces – nieważne w jakiej dziedzinie, to ma być uznany przez Ciebie sukces. Nieważne, czy Twój sukces to bycie z oszałamiająco atrakcyjną osobą, czy prowadzenie świetnej firmy, czy zarabianie ogromnych pieniędzy, czy ogromny dom i szczęśliwa rodzina zgromadzona wokół Ciebie. Zobacz samego siebie w tej przyszłości i przyjrzyj się sobie dokładnie, tak byś dostrzegł maksymalną ilość szczegółów. Zacznij od… ciała. Zobacz, jak jest zbudowane, sprawdź, czy jest wyprostowane i do czego Ci służy. Potem przyjrzyj się słowom, których w tej wyobrażonej przyszłości używasz, jak się komunikujesz, jakie emocje kryją się za słowami. W jaki sposób odzywasz się do rodziny, jak mówisz do swoich współpracowników? Zobacz, w co jest ubrany ten „Ty” z przyszłości, jak się nosi, jak się czuje w tym, co nosi, w jaki sposób to, w co jest ubrany, wpływa na jego samopoczucie i zachowanie. Następnie zastanów się, jakie ta stworzona przez Ciebie przyszła osobowość ma przekonania. W co wierzysz Ty z przyszłości? W co wierzy ten, którego teraz widzisz, po osiągnięciu sukcesu? Czy uważa, że miłość jest ważna? Czy uważa, że zasługuje na miłość, na pieniądze, na sukces? Co ten człowiek sądzi na temat siebie? Czy uważa się za prawdziwego, za kogoś, kto jest w stanie tworzyć, kreować, budować i się rozwijać? Gdy już dowiesz się, jakie „Ty” z przyszłości ma przekonania, zobacz, gdzie przebywa. W jakich miejscach go widzisz? Gdzie chodzi, gdzie jest obecny? Jaka przestrzeń go otacza? Zobacz też, z kim spędza najwięcej czasu. Jakie osoby go otaczają? Przyjrzyj się trzem osobom, z którymi najchętniej przebywa. Kim są ci ludzie? Czy to zupełnie nowe osoby, czy też są wśród nich ci, których już teraz znasz? Spójrz też na trzy kolejne osoby – takie, których „Ty” z przyszłości unika. Z kim nie przebywa lub z kim nie chce już przebywać? I w końcu – ostatni faktor matrycy Twojej przyszłej osobowości – trzy zachowania: jakie gesty wykonuje ten z przyszłości? Jak siedzi? W jaki sposób siedzi, jak się przemieszcza? Jak stawia kroki i jak przy tym wygląda?

Dzięki tej matrycy zaczniesz dostrzegać precyzyjnie różnice między sobą z teraźniejszości o osobowością z przyszłości, którą chcesz stworzyć, by osiągnęła dla Ciebie Twój własny sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *