14642527_1210111132392364_4219650130957280346_n

Jak proponować coś dziecku, by się do tego przekonało?

Jak proponować coś dziecku, by się do tego przekonało?

Namawiamy dzieci do różnych rzeczy, ponieważ jest to dla nich dobre. Chcemy, by więcej się uczyły, chciały poznawać świat, były zdrowe czy kładły się spać o właściwych dla siebie porach. Wciąż jednak, gdy przychodzi jesień czy zima, zdarza nam się tracić energię na wojnę o założenie przysłowiowej czapki. Każdy rodzic wie, że w wychowywaniu dzieci przydatny jest spryt. Takim rodzicielskim sprytem jest technika zadawania kierunkowych pytań, dzięki której naprowadzisz swoje dziecko na wyznaczony przez Ciebie cel.

Określ cel
Musisz dobrze wiedzieć, do czego chcesz namówić dziecko. Może być to na przykład ćwiczenie umiejętności pisania w języku obcym.

Zaplanuj etapy
Określ punkt po punkcie, przez jaką drogę powinno przejść Twoje dziecko, by przekonało się do Twojego pomysłu. Musisz stworzyć logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy. Każda przyczyna prowadzi do skutku, a ten skutek stanowi przyczynę kolejnego etapu. Każdy z tych etapów odpowiada na pytanie: Co musi się wydarzyć, żebym zbliżył się do celu? Zadając bezpośrednie pytanie: Czy chcesz poćwiczyć pisanie po angielsku?, możesz spodziewać się bezpośredniej odpowiedzi: Nie.

Zmierzaj do celu
Pamiętaj, by każdy etap zbliżał do celu i wynikał z poprzedniego etapu, który musi być zakończony. Jeżeli chcesz przekonać kogoś do zrobienia czegoś, ta osoba musi uznać oczekiwany przez Ciebie cel za swój własny. Aby Twoje dziecko chciało ćwiczyć pisanie w języku angielskim, musi wcześniej lubić pisać i lubić język angielski. Dzieci skłonić do pisania można przez sympatię do rysowania. Zainteresowanie językiem można zainicjować przez pokazywanie dziecku ciekawych dla niego treści (w zależności od jego zainteresowań) w danym języku, np. w formie filmów na YouTube.

Wystrzegaj się błędów
Błędy, jakich musisz się wystrzegać to:
– agresja, ponieważ wywołując u dziecka lęk, jedynie zniechęcisz je do swojego pomysłu;
– męczenie go w kółko tym samym tematem;
– kierowanie się własną perspektywą — pamiętaj, to co jest dobre dla Ciebie, nie zawsze jest dobre dla Twojego dziecka;
– zniechęcanie;
– brak własnej spójności, który jest błędem często popełnianym przez rodziców. Dzieje się tak dlatego, że rodzic, który pali papierosy lub jest otyły, nie jest wiarygodny w przekonywaniu dziecka do zdrowego trybu życia, bo jego postawa nie jest spójna z wysyłanym przekazem.

Technika kierunkowych pytań dobrze sprawdzi się w przekonywaniu dzieci do rzeczy, które nie wchodzą w zakres ich obowiązków. Te bowiem mają charakter obligatoryjny i powinny być egzekwowane w inny sposób, ponieważ nie ma w ich wypadku miejsca na negocjacje. Negocjowalne jest natomiast przeczytanie książki, ponieważ nic złego nie stanie się (przynajmniej krótkoterminowo), jeżeli Twoje dziecko tego nie zrobi. Z drugiej strony chcesz dla niego jak najlepiej i wiesz, jak niezwykle pozytywny wpływ książki mają na kształtowanie jego umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *