12003161_980246222045524_7365150073963901897_n

Dlaczego kłócimy się o błahostki?

Dlaczego kłócimy się o błahostki?

Nie wierzcie parom, które twierdzą, że w ich związkach nie ma konfliktów. Nie ma związków bez sporów, kłótni i tarć. Świadome relacje wymagają ciągłej pracy nad związkiem, która bez konfliktów zwyczajnie nie jest możliwa. Zrozumienie ich podstaw i różnic w nas, które je powodują, pozwala wybrać narzędzia umożliwiające radzenie sobie z nimi. Pary najczęściej kłócą się o pieniądze, seks i równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym. Zdarza się nam również kłócić o rzeczy, zdawałoby się mało istotne, które w pewnych momentach urastają do rangi prawdziwego problemu. Z czego to wynika?

Błędna komunikacja
Zarzewiem kłótni nie są błahostki, a ich nagromadzenie. Nieumyty talerz, zostawione na krześle spodnie czy niewyłączona pralka powodują, że nakładają się liczne frustracje, a partnerzy zaczynają się nawzajem irytować. Dzieje się tak, ponieważ pod spodem tych błahostek znajduje się wiele małych rzeczy, które nie zostały odpowiednio zaadresowane. To przede wszystkim błędy w komunikacji i mieszanie różnych kontekstów prowadzi do pojawiania się konfliktów w relacji dwóch osób. Niestety większość ludzi wciąż nie zna zasad świadomej komunikacji, do których należą m.in. precyzyjne i pozytywne formułowanie swojego przekazu.

Nagromadzenie
Z błahostkami jest jak z ugryzieniem komara. Ugryzienie jednego jest do zniesienia, mimo że jest nieprzyjemne. Kiedy jednak atakuje Cię chmara komarów, uciekasz w popłochu. Tak samo jest z pozornie małymi konfliktami, które gdy występują pojedynczo, jesteśmy w stanie tolerować, ale kiedy pojawiają się kaskadowo i nabierają dramatycznych rozmiarów sprawiają, że tracimy cierpliwość. Codzienne tarcia i niejasności z biegiem czasu angażują coraz większą negatywną energię i stają się zarzewiem irytacji.

Prawdziwy problem
Czepianie się i irytacja z powodu błahostek często kryją pod sobą poważniejsze i głębsze rany. Wówczas należy zadać sobie pytanie o to, co tak naprawdę mnie lub tę drugą osobę irytuje. Możesz dojść, jak po nitce do kłębka, do tego, że zostawienie skarpetek na środku pokoju jest dla niej wyrazem braku szacunku dla jej pracy. Znalezienie prawdziwego znaczenia określonego zachowania jest kluczem do rozwiązania konkretnego problemu.

Bycie razem jest i sztuką, i rzemiosłem – fachem, jak każdy inny. Budowanie świadomych relacji w związku wymaga ciągłej pracy. Błahostki, o które kłócimy się w trakcie pracy nad związkiem, są jedynie kolejnym elementem, który dzięki odpowiedniej diagnozie i doborze właściwych ku temu narzędzi możemy wyeliminować z naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *