Dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna?

1743664_594699820600168_1021669949_nInteligencja emocjonalna wpływa na wiele obszarów naszego życia. Jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Pozytywnie nastawieni ludzie żyją dłużej i lepiej sobie radzą ze stresem bądź porażkami, rzadziej się przeziębiają i rzadziej chorują na serce. W badaniach przeprowadzonych przez Wayne State University w 2010r. wykazano, że baseballiści, którzy często się uśmiechali, żyli średnio 79,9 lat, podczas gdy średnia długość życia tych, którzy się nie uśmiechali, wynosiła już tylko 72,9 lat. Według Lewisa uśmiech dziecka stymuluje mózg w taki sam sposób, jak widok 2 tysięcy czekoladek lub 16 tysięcy funtów. Badania przeprowadzone przez profesora Williama F. Fry’a mówią, że jedna minuta uśmiechu dla ludzkiego pulsu jest równoważna z dziesięciominutowym treningiem. Z drugiej strony wiemy też, że stres zabija komórki nerwowe, podnosi ciśnienie krwi, obniża płodność, postarza i osłabia układ odpornościowy.

Inteligencja emocjonalna ma też potężny wpływ na karierę zawodową – ustalono na przykład, że aż 87% szefów będzie o wiele bardziej skłonnych do awansowania pracowników z wysoką inteligencją emocjonalną. W badaniach Seligmana z 1988r. wyszło, że ci sportowcy, którzy pozytywnie myślą, osiągają w swoich dyscyplinach dużo lepsze efekty od pozostałych. Do tego dochodzi udział wyobraźni: ustalono na przykład, że ci sportowcy, którzy wyobrażają sobie zdobycie lepszych wyników, najczęściej je osiągają.
W kolejnych badaniach ustalono, że istnieje olbrzymia zależność pomiędzy pewnością siebie, a osiągnięciami akademickimi oraz zarobkami. Ludzie, którzy są pewni siebie, zarabiają więcej i mają lepsze wyniki w szkołach. Dzisiaj w niektórych opracowaniach uważa się, że nawet 85% sukcesu życiowego zależy od tzw. people skills, czyli od umiejętności komunikacyjnych, a zatem wpływu, jaki jesteś w stanie wywierać na innych.

Powyższy fragment pochodzi z mojej najnowszej książki „Success and Change”, której premiera w księgarniach odbędzie się już w tym tygodniu. Od najbliższego czwartku pytajcie o nią w salonach EMPiK oraz na stronie wydawcy.

Polecam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *