10516822_848680181868796_1791619886493823706_n

8 sposobów na to, jak ruszyć z miejsca.

1. Znajdź powód do działania.

Słowo „motywacja” pochodzi od łacińskiego „movere”: poruszanie się, przemieszczanie. Wraz z „motivum” znaczy „powód rozstrzygający” i „przyczyna”. „Motyw” łączy się też ze słowem „motus” – ruch. Jeśli znajdziesz więc odpowiedni motyw, będziesz zmotywowany. Zadaj sobie kilka pytań: czym się kierujesz? Dlaczego chcesz to osiągnąć? Jak to zrobić, by ci się chciało?

2. Unikaj zjadaczy czasu.

Zgodnie z zasadą Pareto, 20% rzeczy zabiera 80% czasu. Zrób listę zjadaczy czasu, z których powodu tracisz najwięcej energii, i ich unikaj. Bezproduktywne używanie Internetu? Telewizja? Niekończące się odkładanie rzeczy na później? Miej świadomość tego, na co musisz uważać, i pytaj sam siebie, co chcesz teraz zrobić produktywnego i dobrego. I zrób to.

3. Znajdź wyzwanie.

Jeśli człowiek nie dostanie nowego wyzwania po osiągnięciu celu, to albo spocznie na laurach, albo się wypali. Dlatego warto znaleźć rozwijający cel. Taki, który jest wystarczająco duży (tylko takie są wyzwaniem) i dzięki któremu urośniesz intelektualnie, emocjonalnie, duchowo. Uciekamy od problemów, które nas nie dotyczą, są zbyt małe lub nieosiągalne.

4. Pozbądź się sabotażystów.

Dziewięć największych demotywatorów to: lęk, określenie złych celów, konflikt wartości, zależność od innych, brak wyzwania, żal, samotność, wypalenie, niejasność, co dalej. Przepracuj je, korzystając z narzędzi coachingowych (np. racjonalnej terapii zachowań), a dzięki temu przestaniesz tracić energię. Nicnierobienie jest o wiele bardziej męczące niż realizowanie własnych planów.

5. Obierz kierunek.

Zawsze jesteś zmotywowany do czegoś, nawet do lenistwa. Myśl w kategoriach tego, czego chcesz, i pytaj siebie systematycznie: Jaki jest mój cel? Co chcę osiągnąć? Jak działanie, jakie podejmuję, przybliża mnie do tego celu? Tam, gdzie jest twoje skupienie, tam będzie energia. Inwestuj w przyszłość, bo przeszłości już zmienić nie można.

6. Motywuj innych.

Według badań firmy konsultingowej Mercer’s, które objęły 30tys. pracowników w 17 krajach, najbardziej zabijają motywację: nieokazywanie szacunku, niezwracanie uwagi na aktualne i rzeczywiste problemy oraz „fałszywa demokracja” (pytanie o zdanie, gdy już podjęto decyzję). Wśród trzynastu czynników motywujących pieniądze znalazły się dopiero na szóstym miejscu! Inwestuj więc w umiejętności motywowania innych i pomagaj im osiągnąć ich cele.

7. Używaj całego mózgu.

Wyobrażaj sobie, co chcesz osiągnąć. Głośno do siebie mów, wykonuj fizyczne ruchy wiązane z tym, do czego chcesz się zmotywować (np. stań i mów, jakbyś miał przed sobą publiczność, jeśli chcesz się zmotywować do wystąpień publicznych), słuchaj poruszającej muzyki i jak najmocniej poczuj to, do czego się motywujesz. Twój mózg będzie bardziej stymulowany i szybciej osiągniesz efekt.

8. Planuj.

Organizator z kalendarzem i listą zadań do wykonania to atrybut ludzi efektywnych. Planuj wieczorem, co chcesz zrobić następnego dnia. Niech lista będzie skończona, byś nie stał się pracoholikiem. Badania pokazują, że zapisane cele łatwiej jest osiągnąć, a odhaczanie kolejnych spraw daje poczucie samorealizacji, kompetencji i przybliża nas do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *