9605_977013849035428_5290084064046530356_n

Jak znaleźć czas tam gdzie go nie ma, czyli efektywne zarządzanie czasem

Jak znaleźć czas tam gdzie go nie ma, czyli efektywne zarządzanie czasem

Czas jest konceptem intelektualnym znanym od początków istnienia ludzkości. Niektóre kultury skupiają się bardziej na przeszłości, inne z kolei nastawione są na postęp i to, co przyniesie przyszłość. Niezależnie od kultury czy religii, wszyscy żyjemy w niezwykle mobilnej i dynamicznej rzeczywistości. Niektórzy powiedzą Ci, abyś żył chwilą, tu i teraz. Ja natomiast postaram Ci się udowodnić, że odpowiednio zarządzając swoimi osobowościami jesteś w stanie efektywnie zarządzać czasem zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Dzięki temu osiągniesz balans między życiem prywatnym i zawodowym, który z kolei będzie fundamentem Twojego szczęścia.

Wyznacz swoje role
Gdybyśmy potraktowali Twoje życie jak dobrze zorganizowaną firmę, to jakbyś nim zarządzał? Do efektywnego zarządzania konieczny jest wyraźny podział obowiązków. Każdy pracownik powinien wiedzieć, co ma robić, aby dążyć do osiągnięcia zarówno swoich celów, jak i działać na korzyść firmy. W ten sam sposób każda Twoja osobowość jest określoną rolą życiową i ma za zadanie zarządzać jakimś fragmentem Twojego życia. Wyznacz zatem wyraźnie swoje życiowe role, aby spełniać się na wielu płaszczyznach, jednocześnie dążąc do ogólnej samorealizacji. Dla przykładu ja jestem mężem, synem, tatą oraz pracuję i mam czas dla siebie. W każdej z tych ról mam do wykonania innego rodzaju zadania i w inny sposób spędzam swój czas. Z córką się bawię, z żoną chodzę na randki, a w pracy realizuję wyznaczone cele zawodowe.

Wybierz aktywności adekwatne do każdej z ról
Do realizowania Twoich życiowych ról musisz wybrać odpowiednie aktywności, które w ramach każdej z tych ról będziesz realizował. Zastanów się również, gdzie będziesz w te role wchodził. Pracuj w pracy, zamiast przynosić pracę do domu. Idąc na randkę z partnerem nie rozmawiaj o pracy lub dzieciach. Bawiąc się z dzieckiem, poświęć mu całą swoją uwagę. W ten sposób zyskasz coś, co w psychologii nazywane jest work-life balance, czyli odpowiednią równowagę pomiędzy Twoim życiem rodzinnym a życiem zawodowym.

Wyznacz czas, jaki chcesz poświęcić każdej z ról
Zastanów się ile dokładnie czasu zamierzasz poświęcić na realizowanie każdej ze swoich życiowych ról. Możesz na przykład pracować od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, godzinę każdego dnia poświęcać na aktywną interakcję z dzieckiem, raz w tygodniu wyjść na romantyczną randkę ze swoim partnerem i raz na miesiąc wyjechać na weekend za miasto. Czas ten dobierz do swoich potrzeb i preferencji. Do satysfakcji z Twojego czasu wolnego może Ci wystarczyć jeden wyjazd w miesiącu lub krótszy, lecz zintensyfikowany odpoczynek. Najbardziej istotne jest, abyś sam negocjował ze sobą, ile czasu, na jakie aktywności chcesz poświęcać.

Gdy wykonasz wszystkie z wcześniej wspomnianych czynności, będziesz miał gotowy system zarządzania swoimi osobowościami i będziesz świadomy ile czasu, której z nich, kiedy dokładnie i w jakich miejscach chcesz poświęcać. Bazując na tym systemie, jesteś w stanie osiągnąć balans między życiem osobistym i zawodowym oraz efektywnie zarządzać czasem, którego nie będzie Ci już brakowało. Przestań łapać czas, a zacznij go robić. Rób go tak, aby pomógł Ci osiągnąć to, co chcesz osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *