11751753_852208508182630_8361687290065801443_n

5 sposobów na uniknięcie wypalenia zawodowego i pracę z pasją

Pasja to wewnętrzna energia, która napędza nas do działania i uwalnia od zewnętrznej motywacji i ograniczeń. Brak motywacji, zmęczenie bez powodu, frustracja mieszająca się z cynizmem i innymi negatywnymi emocjami to sygnały mówiące o tym, że najwyższy czas przyjrzeć się sobie, swemu życiu osobistemu i pracy.

1. Rozpoznaj wroga.
Sprawdź, czy od jakiegoś czasu męczy cię frustracja. Może pojawiły się problemy w związkach, częstsze niż zwykle choroby? Albo spadła ci w pracy wydajność, zmniejszyły się zaangażowanie i kreatywność, zauważyłeś niechęć do zmian i brak entuzjazmu? Jeśli dodatkowo przestałeś zwracać uwagę na swoje potrzeby, trudniej ci się skoncentrować, irytują cię inni, czujesz się zawiedziony swoimi wynikami w pracy lub przestałeś się nimi cieszyć, to możesz mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym. Czas to zmienić!

2. Przestań się wypalać.
Wypalenie zawodowe nie przychodzi samo, ale rzadko jesteśmy świadomi tego, że się pojawia. Przestań tracić kontrolę nad swoim czasem, pozbądź się nierealistycznych i nieprecyzyjnych oczekiwań, zwróć uwagę na to, czy środowisko pracy nie jest dysfunkcjonalne (np. szef uprawiający mobbing). Uważaj, czy nie zaniedbałeś życia rodzinnego i towarzyskiego, podświadomie demonizując pracę. Wypalanie jest procesem, za który także my jesteśmy odpowiedzialni. Przestań więc robić to, co do niego prowadzi.

3. Zrównoważ rodzinę i pracę.
Zachowuj rozsądek we wszystkim, co robisz. Dotrzymuj obietnic złożonych bliskim i poświęcaj czas w dni wolne na pracę, gdy wymaga tego sytuacja. W domu prowadź tylko takie rozmowy służbowe, które są tego warte, a w pracy rozmowy prywatne z zachowaniem umiaru. Pracy poświęcaj tyle czasu, ile akceptują twoi bliscy, i uwzględniaj elastycznie zmiany życiowe, jakie przechodzisz (np. narodziny dziecka).

4. Odnajdź pasję.
By odkryć, co jest twoją pasją, zadaj sobie następujące pytania: w jakich sytuacjach bez myślenia, bez wysiłku, w pełnym skupieniu cieszę się z tego, co robię? Do czego nie muszę się motywować, bo automatycznie mam na to ochotę? Co daje mi energię i pozytywnie nastraja? Podczas jakich czynności cieszę się jak dziecko i zapominam o całym świecie? Dzięki tym pytaniom łatwiej ci będzie znaleźć pasję.

5. Kochaj to, co robisz.
Ludzie uwielbiający to, co robią, nie znają pojęcia czasu. Pieniądze stają się dla nich nie celem, lecz efektem ubocznym pracy. Są w pełni odprężeni, a jednocześnie koncentrują się na wykonywanej czynności. Konfucjusz mawiał: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”.

Zrób listę pięciu cech pokazujących, w czym konkretnie jesteś kompetentny. Przygotuj też kolejną, na której wypiszesz dziesięć rzeczy, które robisz w wolnym czasie. Pomyśl o tym, jak twoja praca łączy się z celami, które wyznaczyłeś i czy w pełni korzystasz ze swego potencjału (edukacji, kompetencji, umiejętności miękkich). Rozpocznij interesujące projekty, unikaj narzekania na pracę i zachowań, które ją dewaluują (np. plotkowania). Aktywnie interesuj się dziedziną, którą się zajmujesz, a nawet zdrowo rywalizuj z konkurencją. Dzięki temu będziesz pracował z pasją.

Zdjęcie zostało zrobione podczas nagrania filmu z cyklu Insights tuż przed wykładem po angielsku na brytyjskim Oxfordzie.

Jedna opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *