10 sposobów na bycie trenerem lub coachem idealnym…

10257959_621820044554812_1744067767347282081_nDzisiejszy post dedykuję wszystkim tym, którzy w prywatnych wiadomościach dzielą się ze mną swoimi marzeniami o byciu coachem lub trenerem i pytają mnie, jak to osiągnąć.

1. Po pierwsze, ciężko pracuj! To jest uniwersalna strategia Steve’a Jobsa i dotyczy każdej dyscypliny.

2. Po drugie, pracuj z pasją, ze względu na to, że wtedy będziesz lubił to, co robisz i się nie wypalisz.

3. Pamiętaj, by ciągle ulepszać warsztat. Coach lub trener, który przestał się uczyć, jest coachem lub trenerem, który już nie żyje, tylko jeszcze o tym nie wie.

4. Ciągle przyjmuj trudniejszych klientów, albo mów do trudniejszych grup jeżeli jesteś trenerem. Po to, żeby mieć materiał, na którym możesz ćwiczyć i który będzie jako wyzwanie stymulował ciebie do wzrostu.

5. Wiara w ludzi musi być u ciebie większa, niż w ich problemy czy ograniczenia. To jest charakterystyczna cecha każdego zawodu, który jest tak zwanym „people helper”. Lekarze powinni działać na takiej samej zasadzie.

6. Problem nie może być dla ciebie ograniczeniem – musisz zawsze szukać tego, że jest coś więcej niż problem, który ludzie mają.

7. Musisz mieć warsztat emocjonalny. Czyli być dobry z empatii, być dobry z aktorstwa. Bez umiejętności odczuwania coach będzie oszukiwany przez klientów, którzy będą za pomocą swojego ego prawili różnego rodzaju dyrdymały sami nie wiedząc, co im wychodzi. A bez umiejętności wywoływania stanów emocjonalnych i wchodzenia w określonego rodzaju role, nie będziesz mógł korzystać z takich narzędzi coachingowych jak choćby psychodrama. Nie mówiąc o prowadzeniu grupy na scenie, bo tam bez aktorstwa ani rusz.

8. Idealny coach i trener musi mieć topowe przygotowanie merytoryczne. Musi być naprawdę obkuty z tego, czym się zajmuje, mieć sprawdzone najnowsze badania i pokazane w odpowiedni sposób.

9. Dodatkowo, musisz w atrakcyjny sposób tę wiedzę przekazywać, przede wszystkim za pomocą nowoczesnych technologii, poprzez ładne prezentacje, atrakcyjne filmy, dobre manuale.

10. Jako idealny coach lub trener musisz modelować najlepszych na świecie ze swojego fachu, czy to coachów, czy trenerów i uczyć się od nich, a sam być oryginalną osobowością. Dlatego, że masz być sam sobie brandem i produktem, być niepowtarzalnym. Wtedy ludzie będą przychodzili do Ciebie mówiąc „idę do Jana Kowalskiego” a nie „idę do coacha” lub „idę do trenera”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *