Modelowanie

1476093_731435676926581_5173969105428985755_nJedną z najważniejszych umiejętności życiowych jest modelowanie, czyli budowanie strategii osiągania określonych celów na bazie czyjegoś geniuszu. W świecie jest wiele wyjątkowych osób mających wspaniałe talenty i szkoda by było uważać, że tylko oni mieli adekwatne geny lub szczęście. Lepiej jest uznać, że każdej umiejętności można się nauczyć.

By zmodelować jakąś umiejętność, kieruj się 4 krokami:

1. Znajdź modela, czyli kogoś kto prezentuje umiejętność która Cię interesuje. To Twoje źródło wiedzy i umiejętności.
2. Poprzez obserwację zachowań i odpowiednie pytania dowiedz się, jak się tego nauczyć. Jeśli spotkasz więc człowieka który świetnie robi biznes, zapytaj go:

Jak się robi biznes? Jakie są 3 najważniejsze czynniki by odnieść w tym sukces?

I słuchaj, co mówi. Na tym etapie nie odrzucaj niczego, bo musisz poznać model oryginalny. Skoro model-człowiek ma wyniki, to znaczy że ma rację.
Pamiętaj, że każda umiejętność jest:

– akontekstualna: jak umiesz pływać w Lublinie, umiesz też w Warszawie. Nie ma czegoś takiego jak umiejętność zależna od miejsca lub czasu.
– amoralna: umiejętność nie jest zależna od etyki. Tłumy porywał zarówno Hitler jak i Gandhi. Oddziel umiejętność od jej wykorzystania przez modela.
– aosobowościowa: jeśli ktoś coś umie robić i nie biorą w tym udziału czynniki niepowtarzalne – np. genetyczne (wzrost u koszykarzy) – to inni mogą się tego także nauczyć.

3. Przymierz model. Sprawdź jak działa u Ciebie. Odrzuć, co nie działa. Zmień oryginał na wersję swoją, własną.
4. Zbuduj własny model. Na tym etapie umiejętność musi być powtarzalna – musisz pokazać, że możesz jej używać wielokrotnie.

Dzięki wspaniałym nauczycielom nauczyłem się wiele w życiu i oszczędziłem wiele czasu który oni poświęcili na dojście tam, gdzie są. Dziś miałem okazję modelować wiedzę Rafała Brzoski, szefa InPostu. Jeśli znacie paczkomaty i człowieka, który wystąpił przeciwko monopolowi Poczty Polskiej, wiecie o kim mowa. Rafał od zera doszedł do obecności na liście najbogatszych Polaków oraz zbudował polski sukces na miarę globalną, a jego wiedza i umiejętności z zakresu biznesu są fascynujące. Dodatkowo, dzięki skromności i życzliwości świetnie się z nim rozmawia, a jego otwartość do dzielenia się doświadczeniami umożliwiła nagranie dla Was wyjątkowego wywiadu który zobaczycie w grudniu na moim kanalewww.youtube.com/grzesiakm.

Jako preludium nadchodzących atrakcji daję Wam garść świetnych strategii do zastosowania od zaraz. By wprowadzić je do swojej głowy, przy każdym punkcie znajdź 3 konkretne przykłady ze swego życia potwierdzające, że to prawda także dla Ciebie. Tak ucieleśnia się przekonania i czyni swoimi.

1. Nie zatrzymuj się na laurach. Rafał, gdy podbił rynek ulotek, mimo sukcesu szedł dalej – wszedł na konkurencyjny rynek przesyłek, bo jego wartość jest znacznie większa.

Pytanie: Jaki jest Twój następny krok w rozwoju, jakie wyzwanie sobie postawisz?

2. Think big – myśl w wielkich kategoriach. Patrz na to jak możesz wpłynąć na świat, podłączaj się do aktualnych trendów globalnych (e-commerce).

Pytanie: Jakie problemy światowe możesz pomóc rozwiązać? Jakie są dominujące trendy w Twojej branży?

3. Nie równaj się do słabszych, ale do najlepszych. Niech inni równają się do Ciebie.

Kto jest lepszy od Ciebie? Ucz się od nich pokornie.

4. Promuj polską gospodarkę. W Polsce młodzi ludzie są odważni i chcą zakładać firmy, które mają szanse stać się potencjałami globalnymi.

Jaki masz cel do osiągnięcia? Określ dokładnie.

5. Antycypuj porażki. Rafał minimum 3x dziennie myśli, co może się nie udać i przed tym się zabezpiecza.

Co może się nie udać i jak się przed tym zabezpieczyć?

To był wyjątkowy wywiad, wiele się nauczyłem. Wysyłam Wam garść zdjęć pokazujących dzisiejszą pracę. Dziękuję Rafał!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *