11888166_870259609710853_5945408063157196700_o

Lifehacking – o tym, jak wygląda użyteczna psychologia

Kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał w kategoriach modelowania sukcesu – budowania duplikowalnych wzorców, które służą do osiągania powtarzalnych efektów. Później, gdy psychologia poznawcza upraszczała i upowszechniała narzędzia komunikacyjne, zaczęły powstawać coraz efektywniejsze modele służące do rozwiązywania określonych problemów. To, co jeszcze dekadę temu było nazywane łutem szczęścia, przypadkiem, talentem, dziś funkcjonuje w mierzalnej i co najważniejsze powtarzalnej formie modeli, które są sprawdzone i gotowe do wprowadzenia w życie. Psychologia opisująca procesy behawioralne, emocjonalne i intelektualne w połączeniu z wiedzą praktyków mających za sobą lata doświadczeń, przekazana w prosty sposób przyjęła formę tzw. lifehackingu. Jest to obecnie jeden z najważniejszych trendów metodologicznych i edukacyjnych na świecie.

Masz problem w związku? Przeprowadź rozmowę z partnerem w następujący sposób: powiedz o tym, co czujesz, nie atakuj ani nie obwiniaj, nie generalizuj, tylko odnoś się do konkretnego zachowania w konkretnej sytuacji.

Chcesz osiągnąć życiowy sukces? Pracuj dużo, rob to z pasją i konsekwentnie, podnoś poprzeczkę i bądź zdeterminowany. Kto to powiedział? Kilka tysięcy osób, które w życiu zawodowym osiągnęły wyniki na poziomie światowym i zostały przebadane przez psychologów.

Każda umiejętność bazuje na określonej strukturze. Ta struktura ma w sobie pewne składniki połączone w sekwencji, która daje powtarzalny rezultat. Jeśli model jest funkcjonalny, to oprócz tego, że samemu będzie można go powtarzać, osiągając każdorazowo identyczne rezultaty, dodatkowo staje się on duplikowany – można go przekazać innym osobom. Tak działa każda dobra franczyza – budowany jest inteligentny model i to na strategii bazuje sukces przedsięwzięcia, a nie na indywidualnym (a co za tym idzie niepowtarzalnym) sukcesie jednostki. Modelem jest zarówno franczyza restauracji, zrobienie pączków, jak i pływanie lub mówienie w obcym języku – musisz wiedzieć za każdym razem, czego się uczyć (których słówek, zasad gramatycznych wymowy) oraz w jakiej kolejności.

Lifehacking to w skrócie model opisujący, jak osiągnąć zamierzony efekt „życiowy”. Ten model jest złożony z odpowiednich kroków, które – jeśli zostaną wprowadzone w życie – przyniosą oczekiwany wynik. Nie jest zestawem hipotez czy domysłów filozoficznych, ale opisem istniejącej już rzeczywistości, stąd też z definicji jest skuteczny. Jak się robi taki model? Załóżmy, że lifehacker (osoba konstruująca model) przeczytała kilkadziesiąt osobistych historii ludzi, którzy się rozwiedli. Każda z nich opisała to, co zrobiła dobrze, i to, gdzie popełniła błędy. Lifehacker zauważa, że w ich historiach jest dziesięć powtarzających się wzorców (np. ustalenie warunków rozwodu w cztery oczy bez korzystania z rad rodziny czy przyjaciół), które spisuje w gotowy model i wypuszcza go na rynek jako „dziesięć technik pomagających w przejściu przez rozwód w szybszy i łatwiejszy sposób”. Model działa dlatego, że każde doświadczenie powiela powtarzające się wzorce. Kluczem jest ich znalezienie i przedstawienie w sposób adekwatny do kanonów obowiązujących na rynku.

Ludzie myślą, że to nie może być tak proste! Chcę prowadzić firmę i czytam jeden artykuł? Nie. Czytasz tysiące artykułów. Zabiera Ci to lata. Po tym długim czasie znasz zasady gry. Kompilujesz je w zestaw zasad. Dla laika wyglądają na „oczywiste”. Ale laik nie zarabia takich pieniędzy jak Ty, nie ma takiej inteligencji jak Ty, nie ma takich kompetencji jak Ty, więc nie rozumie, że upraszczanie trudnych lat doświadczeń może mu dziś oszczędzisz Twego cierpienia.

Lifehacking to nowy, pozaszkolny sposób nauki – wprowadzanie w życie działających modeli ludzi, którzy w danej dziedzinie osiągnęli sukces. Każdy jest nauczycielem, ale nie każdy umie przekazywać swój potencjał innym, bo brakuje mu specyficznej wiedzy nazywanej modelowaniem. Nie ma w nim zbędnej teorii, technicyzmów i przerostu formy nad treścią. Jest łatwy do przyswojenia i ten sposób przekazu pasuje do trendów edukacyjnych i poznawczych dzisiejszych czasów. Ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. Daje ogromne możliwości zarówno uczącemu się, jak i nauczycielowi, który tworząc modele, jest w stanie je potem oferować na rynku. Warunkiem jest umiejętność przełożenia własnych doświadczeń na przyswajalną dla uczącego się formę.

Jedna opinia

  1. Witam,
    jak zwykle trafione w dziesiątkę.
    Po przeczytaniu nasuwa mi się jedna myśl czy to nie to samo co modelowanie czyli przejmowanie pozytywnych wzorców i uczenie się na cudzych błędach.
    Tak naprawdę całe życie otaczasz się ludźmi, którzy osiągają sukces i ponoszą porażki i tylko od Ciebie samego zależy co z tym zrobisz.
    Uczysz się na ich błędach, kopiujesz pozytywne wzorce czy po prostu masz to w dupie. Możesz tworzyć własne szczęście poprzez modelowanie czy Lifehacking jak tego nie nazwiesz bądź zawsze obecny i wykorzystuj moment do nauki. Każdy może być Twoim nauczycielem uczyć Cię jak coś zrobić dobrze albo jak czegoś nie spieprzyć – to zależy od Ciebie. Zawsze musisz jednak wiedzieć jedno czego chcesz i do tego dążyć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *