14713640_1214799455256865_4447079851262562560_n

Dlaczego kłócimy się o pieniądze?

Dlaczego kłócimy się o pieniądze?

U podstaw konfliktów w relacjach par najczęściej leżą pieniądze. Dlaczego? Bo reprezentują określone wartości, często uniemożliwiające realizację innych kwestii w związku.

Zastaw się, a postaw się
Dajmy na to, że dwoje młodych, zakochanych ludzi ma zamiar zorganizować wesele. Ona chce, by było to olbrzymie wydarzenie, podczas którego kilkaset osób będzie celebrować jej szczęście. On uważa, że lepiej zrobić skromniejsze przyjęcie weselne, a za środki, które ona chce przeznaczyć na wesele, wybrać się w podróż dookoła świata. Tego konfliktu nie da się rozwiązać zero-jedynkowo, bo każde ewentualne rozstrzygnięcie przyniesie jednej stronie korzyść, a drugiej stratę. Na rzecz rozwiązania nie zadziała również cała gama argumentów, bo w ostatecznym rozrachunku nawet najbardziej konkretne uzasadnienia rozbiją się o system przekonań jednej ze stron konfliktu.

W konflikcie stoją wartości
Gdy w grę wchodzą przekonania lub system wiary, negocjacje intelektualne, oparte na argumentacji, spalą na panewce. W przypadku młodej pary organizującej wesele na jednej szali leżą wartości rodzinne, za którymi stoi potrzeba organizacji dużego przyjęcia, na drugiej zaś chęć poznawania i rozwoju. Zderzają się zatem dwie wartości: konserwatywna z niekonserwatywną. Owszem, na podstawowym poziomie konflikt dotyczy pieniędzy (według każdej strony powinno się je przeznaczyć na coś innego), jednak na poziomie głębszym jest to czysty konflikt wartości.

Odrzucenie
Drugim częstym powodem konfliktów w związku, u których podłoża leżą pieniądze, jest odrzucenie. Wyobraźmy sobie następującą sytuację. On kupuje sobie drogi samochód, nie informując o tym swojej partnerki. Ona ma pretensje, że bez uzgodnienia z nią podjął tak istotną, z punktu widzenia ich finansów, decyzję. Z jej perspektywy sytuacja, w której partner podejmuje tak znaczącą decyzję finansową bez konsultacji z nią, jest jednoznaczną wskazówką, że nie jest dla niego ważna. Jeżeli podejmuje się decyzje, które są życiowo istotne, nie biorąc pod uwagę zdania partnera, on nie czuje się ważny i — jako odrzucony — będzie skłonny do sabotowania związku.

Kluczem jest szczerość
Bez szczerości nie jesteśmy w stanie budować długoterminowych relacji. Co więcej, bez szczerości nie jest możliwe wejście na odpowiednio głęboki poziom relacji — ten z kolei jest potrzebny, by móc nawzajem dzielić się tymi informacjami o sobie, które są zazwyczaj na płytszych poziomach, niewidoczne lub ukryte. Jedynym kierunkiem, w którym podążanie gwarantuje rozwój inteligencji relacji, nie jest wspinanie się po krzywej pod nazwą „ma być lepiej”, ale schodzenie w dół, po krzywej pod nazwą „budowanie coraz głębszej relacji”. Warunkiem schodzenia w relacji na coraz głębsze poziomy są prawda i szczerość.

Jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
Należy rozmawiać o pieniądzach. Pamiętać, że reprezentują one sprawczość, efektywność, ich wysokość przekłada się na poczucie własnej wartości. Bez nich trudno — lub to całkiem niemożliwe — zaspokajać kolejne potrzeby. Ustalcie więc budżet i to, jak będziecie podchodzić do pieniędzy. Czy będziecie mieć wspólne konto, czy osobne konta, czy też zdecydujecie się na obie opcje? To, co wybierzecie, zależy przede wszystkim od Was i tego, co chcecie osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *