11223982_871985506204930_2828670906855279908_o

5 wspaniałych rzeczy, które piłka nożna może zrobić dla Polski.

Występowałem dla Polskiej Ekstraklasy – przedstawicieli 16 najlepszych drużyn piłkarskich. To zaszczyt.

Kiedyś, gdy w latach 80-tych byłem dzieciakiem, każde popołudnie spędzaliśmy na podwórku grając w piłkę. Nie było komputerów, nie było internetu, więc wszyscy wychodziliśmy z domów i aktywnie poznawaliśmy świat. To były czasy gdy sport był stylem życia, choć nikt w ten sposób o nim nie myślał.

Tęsknię za tymi czasami. Ze smutkiem patrzę na otyłe dzieciaki wlepione w telefon, które nie rozwijają swej inteligencji ciała. Na unikanie w-fu, bo szkoda im się pocić by nie popsuć nażelowanej fryzury albo po prostu się wstydzą, bo pod koszulką nie mają powodów do dumy.

Tym bardziej więc szedłem na spotkanie 16 najlepszych trenerów, sędziów i kapitanów drużyn z ciekawością i otwartością. Czyżby Polacy już dorośli do akceptacji, że czynnik mentalny jest w sporcie równie ważny, jak technika? Czyżby mówienie o coachingu na boisku czy korcie nie spotykało się już z: „to bujdy” albo „nie chcę terapii”? Czy nastały te czasy, że mogę zacząć robić z polskimi sportowcami to, co zagranicą jest standardem, normą i na porządku dziennym i pomóc im, by stawali się lepsi i szli po globalne sukcesy?

Jest wiele wspaniałych rzeczy, które piłka nożna może zrobić dla Polski.

1. Polacy potrzebują zwycięstw

Równający do dołu naród, mesjanistycznie trzymający z ofiarami, historycznie naiwny i dający się wykorzystywać szuka, żąda i potrzebuje dumy. Dumy, która podniesie go z mentalnych kolan i przywróci wiarę, że można w różnych kontekstach odnosić sukcesy. Ten, co jest dumny, mierzy wysoko. Piłka nożna może to dać.

2. Polacy potrzebują bohaterów

Piłkarze to współcześni gladiatorzy. Mogą być wzorami do naśladowania, które mogą stać się punktem odniesienia dla przestraszonych, zamkniętych w sobie dzieciaków, które oglądając sukcesy sportowców dostaną wiarę w siebie i pomyślą: ja też tak mogę. Polacy potrzebują wzorów etycznych, spójnych i odnoszących sukcesy ludzi. Piłka nożna może to dać.

3. Polacy potrzebują myśleć globalnie

Ta zmora małości niepozwalającej myśleć światowo powoduje zaściankowość, nietolerancję, lęk przed nowym i dokopywanie tym, którzy są wyżej. Gdy piłkarze zaczynają osiągać wielkie sukcesy na miarę mistrzów takich jak Robert Lewandowski, Polacy zaczynają widzieć, że świat nie kończy się na Polsce, ale się na niej dopiero zaczyna. Każdemu idącemu po sukces powinna przyświecać chęć bycia najlepszym na świecie, gdzie osiągając dominującą pozycję promujemy Polskę i pokazujemy, na co nas stać. Piłka nożna może to dać.

4. Polacy potrzebują traktować sport jako styl życia

Sport to nie jest moda. To nie chwilowa dieta. To nie coś, co się robi w wolnym czasie. To nieodzowna, nieodłączna i potrzebna część życia, która uczy determinacji, konsekwencji, pewności siebie, daje zdrowie, przedłuża życie, ulepsza seks i pomaga pokonywać słabości. Sport jest tak ważny dla świadomego Polaka jak samorozwój, kariera, udane związki. Piłka nożna może to dać.

5. Polacy potrzebują tolerancji

Zaściankowy stosunek do gejów i lesbijek, do mniejszości narodowych i wyznaniowych, lęk przed innością i zatarte wspomnienia tygla międzynarodowościowego jakim byli Polacy sprzed 100 lat dają nam słabe noty w porównaniu do społeczeństw, do jakich aspirujemy. Piłka pokonuje rasizm, zwalcza różnice etniczne, zapomina o pochodzeniu i religii, jednoczy ludzi w jedno ziemskie plemię. Piłka nożna może to dać.

Dziękuję Wam, Piłkarze, za wytrwałość i dążenie do najlepszości. Dziękuję Wam, Sędziowie, za zdrowy rozsądek i dążenie do obiektywizmu.
Dziękuję Wam, Trenerzy, za większą wiarę w ludzi, niż oni sami mają.

Jesteście Wielcy.
Możecie liczyć na moją pomoc.

Jedna opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *