11

Zmiana emocji

W prywatnych wiadomościach zadajecie mi często pytanie o sposoby radzenia sobie z różnymi emocjami. Chcecie przestać odczuwać lęk, zazdrość, smutek. Zaprezentuję Wam jedno z ćwiczeń, z pomocą którego nauczycie się akceptować, a potem zmieniać emocje, które Wam przeszkadzają lub wydają się nieadekwatne do sytuacji.

Ćwiczenie: Zmiana emocji ciałem.

Wybierz określoną emocję, na przykład gniew, albo smutek. Chodzi o taką emocję, którejś z jakichś względów nie pozwalałeś sobie odczuwać. Pamiętaj także, że aby coś zmienić, musisz na początku to w ogóle zaakceptować – poznać i w pełni pozwolić sobie na odczucie.
Teraz pomyśl o jakiejś sytuacji, w której czujesz daną emocję. Opisz ją jakimś symbolem na kartce papieru, umieść na podłodze i stań nad nią. Opisz odkładnie, co czujesz, wchodząc w tę emocję, i przyjmij pozycję ciała, która ją reprezentuje (np. głowa i ręce w dół). Zmień teraz stan emocjonalny (przejdź do miejsca obok, wykonaj kilka podskoków) i pomyśl o takiej sytuacji, w której czujesz korzystniejsze emocje. Może byłeś wtedy smutny, a wzbudziłeś w sobie radość? Może zlękniony, ale odnalazłeś odwagę? Umieść symbol tej sytuacji na drugiej kartce na podłodze, w innym miejscu i wejdź w nią. Opisz dokładnie, co czujesz, przyjmij pozycję ciała, która ją reprezentuje (np. uśmiech, otwarte ręce).
Następnie wejdź z powrotem do wcześniejszej sytuacji, ale z zasobną pozycją ciała, na przykład w sytuację, którą odczuwasz jako smutną, wejdź z otwartymi rękoma, uśmiechem i wyprostowaną sylwetką. Pozostań w tej pozycji, dopóki nie odczujesz różnicy emocjonalnej. Powtórz proces kilka razy, za każdym razem ulepszając go. Stojąc już poza sytuacjami, pomyśl jeszcze raz – już bez zmiany pozycji ciała – o tamtej sytuacji. Co się zmieniło?

Akceptacja emocji.

Pracując za pomocą różnych technik z emocjami, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy dana emocja jest negatywna, czy pozytywna – chodzi o taką, której z jakichś względów nie pozwalałeś sobie odczuwać. Pracując z emocją stwórz adekwatne, bezpieczne dla siebie i innych warunki, w jakich ten cień możesz ucieleśnić, czyli odegrać. W przypadku gniewu idź na przykład na spacer do lasu, gdzie jesteś pewien, że nie spotkasz ludzi. Po prostu stwórz warunki, w których będziesz ćwiczył przyzwyczajanie się do tej emocji.
Gdy je już stworzysz, pozwól sobie w pełni ją przeżywać. Twoje oczy, Twoja mowa, Twoje emocje, Twoje ciało i zachowania są oddane wybranemu odczuciu. W pełni mu się oddajesz. Jeśli czujesz wściekłość, krzycz lub skacz. Jeśli smutek – pozwól sobie płakać, narzekać, ubolewać. Proces trwa tyle, ile potrzeba; nie przerywaj, dopóki nie poczujesz, że w pełni pozwalasz sobie na odczuwanie tej emocji. Być może powtórzysz to ćwiczenie kilka razy, ale pracuj na efekt. Wcześniej czy później przyzwyczaisz się i swoje ciało do określonego odczucia, i nie będziesz już uciekać od tego przejawu człowieczeństwa. I prawdziwa zmiana będzie mogła nastąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *