Z czego składają się święta?

Idąc za badaniami (Kasser i Sheldon), święta składają się z siedmiu głównych czynności:

1. Spędzanie czasu z rodziną.
2. Angażowanie się w tradycyjne rytuały (np. dekorowanie choinki).
3. Branie udziału w aktywnościach religijnych.
4. Wydawanie pieniędzy z myślą o innych (kupowanie prezentów).
5. Przyjmowanie prezentów od innych.
6. Pomaganie potrzebującym (zwyczaj przygotowania nakrycia stołu dla nieznajomego).
7. Radość z przyjemności zmysłowych (jedzenie).

10881585_743088679094614_5412454814640883939_nWśród nich najważniejsze okazało się spędzanie czasu z rodziną. Wykazano, że mężczyźni przejmują się świętami mniej od kobiet, a starsze osoby są szczęśliwsze od młodszych (szczególnie gdy są aktywne religijnie). Żaden inny czynnik (wykształcenie, pochodzenie, stan portfela) nie miał wpływu na powyższy wynik; bycie wśród bliskich zawsze pojawiało się na pierwszym miejscu. Właśnie dlatego Twoja obecność i dobre samopoczucie są tak istotne w te Święta.

Bycie dobrym się opłaca.

Gdy pomaga się innym, wzrastają pozytywne emocje. Przeżywając je, wydłużamy swoje życie, redukujemy stres, wzmacniamy odporność. Zachowania demonstrujące hojność w oka mgnieniu powodują powstanie przeciwciał (Dr Stephen Post dla WebMD), altruizm generuje więcej oksytocyny (hormonu bezwarunkowej miłości). Ukuto nawet termin „haju pomagacza”, czyli pozytywnego stanu emocjonalnego świeżo po zrobieniu czegoś dobrego dla innej osoby. Mózg altruisty aktywuje wówczas ośrodek nagrody i wydzielając dopaminę i endorfiny zmienia nastrój na pozytywny. Dzięki empatii i współczuciu, stajemy się również proaktywni i zaczynamy podejmować działania. Dr Richard Davidson, skanując mózgi medytujących nad współczuciem mnichów buddyjskich odkrył, że ich ośrodki planowania były znacznie bardziej aktywne. Im lepiej się czujemy, tym chętniej pomagamy (Nowicki, Daubman), a w czasie świąt okazji do dobrego samopoczucia jest wiele.

Prawo do miłości.

I choć się nie przyznamy – często przez cały rok pracy, bycia zabieganym, zmęczonym i czasem sfrustrowanym – to w Święta zawsze liczymy na powrót do najlepszych wspomnień z dzieciństwa. Do ciekawości tego, co się znajdzie pod choinką. Do podniosłości wigilijnej kolacji. Do chwil bez rodzinnych konfliktów, do starających się rodziców. Do spokojniejszego niż zwykle taty, do wyjątkowo opiekuńczej i tolerancyjnej mamy. Bycie z tymi, których się kocha, wypełnia nas radością i daje poczucie szczęścia. Pewnie dlatego piosenka Mariah Carey „All I want for Christmas is you” stała się jednym z najlepiej się sprzedających singli XX wieku (19 miejsce) – bo ludzie na całym świecie identyfikowali się z jej przekazem. Dlatego nie będzie niespodzianką że… najlepszym prezentem jesteś Ty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *