Wzorce myślowe „geniuszy”

– Synestezja (Mozart czuł, widział i smakował muzykę).

– Wiele perspektyw i łączenie różnych punktów widzenia (np. Walt Disney odgrywał swoje postacie i patrzył na nie z punktu widzenia publiki).

– Zaangażowanie nieświadomości do przetwarzania informacji (Leonardo da Vinci „gapiący się na ściany”).

– Determinacja i myślenie w kategorii informacji (zamiast np. porażki): wg Artura Szopenhauera każdy pomysł przechodzi przez trzy stadia: wyśmiewanie, atak i akceptację.

– Użycie metafor i porównań (m.in. Einstein mówiący o „ślepym żuku”), by uniknąć ograniczeń logiki.

– Misja wychodząca ponad ego (Einstein: „Chcę poznać myśli Boga, cała reszta to szczegóły”; Leonardo: „Chcę czynić cuda”; Disney: „To nie jest film rysunkowy, my podbijamy światy”).

– Stany up-time i flow (zwracanie uwagi na doświadczenie pierwotne i wychodzenie z interpretacji logicznego umysłu na rzecz nieoceniającej świadomości).

– Skonkretyzowanie i prawidłowe sformułowanie celu, determinacja w jego osiągnięciu (Henry Ford odwiedzający setki banków w celu dostania kredytów).

– Systematyczne użycie wyobraźni (Einstein: „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”, obok „co jest” ważne jest też „co może być”).

– Pasje z wielu różnych dziedzin, interesowanie się wieloma rzeczami, ciekawość świata i przenoszenie wiedzy z jednej dyscypliny do innych.

Powyższe – przemyśl i zastosuj. Po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *