10422136_766719993398149_5709798425211865092_n

Psychologia sukcesu

Jak każda dyscyplina, tak i psychologia sukcesu bazuje na określonych fundamentach. Ten tzw. mindset, czyli podejście, to kamień węgielny całej dziedziny.

Wielokrotnie sprawdzony i przebudowany, dziś nie jest tajemnicą, przypadkowym zbiegiem okoliczności, talentem czy genetyką. Sukces jest modelem – można go powtarzać, można go duplikować, można go pomnażać i wiadomo, co należy robić, by go osiągnąć. Czym zatem charakteryzują się ludzie, którzy sukces osiągają, niezależnie od tego, czy są architektami, artystami, sprzedawcami, naukowcami, milionerami, czy szczęśliwymi rodzicami?

Najważniejsza jest pasja. Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi i poświęcenie temu swojego życia. To indywidualna kreacja i stworzenie sobie zawodu – w przeciwieństwie do urzeczywistniania czyjegoś pomysłu na swoje życie.

Po pasji następnym determinantem sukcesu okazuje się służenie innym. Ludzie sukcesu zastanawiają się, w jaki sposób mogą pomóc innym rozwiązać ich problemy. Nie dość, że daje to wielką motywację, to dodatkowo sprzyja finansom – wszyscy chętnie płacimy tym, którzy bardziej myślą o nas, niż o sobie. Altruizm wpływa też pozytywnie na produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Trzecim aspektem jest długotrwała praca – nie ma się co oszukiwać, sukces jest zarezerwowany dla pracusiów. Przykład: 60% światowych miliarderów pracuje ponad 60 godzin tygodniowo! Jak mówił Arnold Schwarzenegger, jeśli śpisz więcej niż 6 godzin, to śpij szybciej!

Następną cechą ludzi sukcesu jest skupienie na jednej rzeczy – zamiast robić ich wiele, weź pod uwagę, że nie można być dobrym we wszystkim i że znacznie łatwiej jest zostać mistrzem w jednej dziedzinie. Ja wybrałem – chcę być topowym trenerem i coachem tej planety, więc temu poświęcam najwięcej czasu. Nie trać zatem czasu na to, w czym nie możesz być absolutnie wyjątkowy.

Kolejnymi cechami są powtarzanie i nawykowe działanie – by Twoje umiejętności nabrały cech mistrzowskich, musisz systematycznie je ćwiczyć. Ćwicząc w ten sposób i podnosząc stopniowo poprzeczkę stajesz się wytrwały i wiesz, że do sukcesu wiedzie droga nie tylko kręta, ale też daleka.
I pamiętaj także o o konieczności samodoskonalenia – ci ludzie, którzy stawiają na bycie lepszym i na rozwój umiejętności miękkich, są zdecydowanie bardziej predysponowani do osiągania sukcesu.

Powyższe nie jest żadną tajemną wiedzą, dostępną jedynie dla wybranych. To czyste złoto dostępne dla wszystkich! Wprowadźmy w Polsce do szkół publicznych edukację miękką tak, aby każdy młody człowiek w Polsce został wyposażony w zestaw skutecznych życiowo narzędzi osiągania marzeń!

Na zdjęciu: podczas wykładu dla Szkoły Głównej Handlowej, gdzie skończyłem studia doktoranckie z zarządzania. I to odczucie, gdy kiedyś ja siedziałem po drugiej strony na wykładach, a teraz sam wykładowcą byłem… Niezapomniane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *