12495120_988055734597906_3513963751419342277_n

3 zasady, dzięki którym zbudujesz pozytywne i wyeliminujesz negatywne nawyki

3 zasady, dzięki którym zbudujesz pozytywne i wyeliminujesz negatywne nawyki

Nawyki to zautomatyzowane zachowania, które aktywowane są samoczynnie przez nasz mózg po wystąpieniu konkretnych bodźców. Ten uniwersalny model jesteśmy w stanie wyćwiczyć. W większości wypadków wyćwiczenie nawyku zajmuje kilka tygodni systematycznej pracy. Jak się do tego zabrać?

Opisz, co chcesz osiągnąć
Reakcje, takie jak bezwarunkowy odruch odsunięcia dłoni od czegoś, co nas parzy, mają charakter fizjologiczny. Znakomita większość nawyków jest jednak wyuczona. Niektóre z nich są negatywne (palenie papierosów), inne przynoszą nam pozytywne skutki (uśmiech przy poznawaniu nowej osoby). Opisując to, co chcesz osiągnąć poprzez wyrobienie w sobie danego nawyku lub zaprzestanie takiego, który już masz, wskaż bodziec, kontekst oraz reakcję na dane zachowanie. Działa to następująco: zawsze, gdy słyszysz/widzisz/robisz X w sytuacjach spotkań z osobami/określonych zachowań/usłyszanych lub powiedzianych słów czujesz/robisz/mówisz Y. Przykładowo: „Zawsze gdy widzę osobę, która jest według mnie ciekawa, to podchodzę do niej i zaczynam rozmowę”. Aby wyrobić w sobie nawyk, musisz go określić, a następnie zacząć regularnie reagować na konkretnie sformułowany bodziec.

Zauważ to i poczekaj
Korzystając z wyżej opisanej metody możesz również przekonać siebie do zaprzestania negatywnych nawyków. Najpierw dokładnie określ, co chcesz przestać robić. Potem, w chwili gdy poczujesz chęć zrobienia tego co zwykle, zauważ to i poczekaj, licząc do 5. Będzie to dla Twojego mózgu sygnał, że zaczynasz coś zmieniać. Następnie, gdy już się przyzwyczaisz, policz do 20 itd. Służy to stworzeniu wystarczająco długiej przerwy między emocją a niepożądanym zachowaniem. W pewnej chwili przerwa ta będzie wystarczająco długa, by zrezygnować z negatywnego nawyku.

Bądź konsekwentny
Jak już zostało wspomniane, wyćwiczenie nawyku zajmuje kilka tygodni systematycznej pracy. Kluczem nie jest tu czas, w jakim uda Ci się to osiągnąć, a systematyka pracy nad danym zachowaniem. W naturze nie istnieje stagnacja, więc albo się rozwijasz, albo cofasz. Przekonując samego siebie do systematycznego ćwiczenia swoich nawyków jesteś na półmetku sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *